Sankt Petersburg: Zmiana popularnej restauracji, z niekoszernej na „całkowicie koszerną”

Żydowska ortodoksyjna sekta Chabad-Lubavitch oznajmiła o  otwarciu w Sankt Petersburgu nowej, całkowicie koszernej restauracji.

Przy udziale „biznesmena” Abrama Israelashvili oraz „inwestora” Mikhaila Mirilashvili, popularna w mieście restauracja „7:40”, zamieniona została z niekoszernej na „całkowicie, ściśle koszerną”. Jak się okazuje decydował nie czynnik ekonomiczny lecz religijno-ideologiczny. Wyraził to Israelashvili mówiąc, iż „Naszym celem nie jest zarabianie wielkich pieniędzy, lecz udostępnienie koszernych potraw wszystkim Żydom w Sankt Petersburgu”.

Restauracja chlubi się koszernym certyfikatem wydanym przez rezydującego w mieście rabina i zarazem przedstawiciela Chabadu, rabina Menachem Mendel Pewzner.

Israelashvili tłumaczy, że podczas 17-dniowego remontu lokalu i przejściu na kuchnię koszerną „wyczyścilismy każdy centymetr kwadratowy restauracji i 'wypaliliśmy palnikiem’ nasze metalowe naczynia”. Wymieniono też naczynia i kuchenki.

Koszerna restauracja jest obecnie nieczynna w czasie piątkowo-sobotniego szabasu.

Sponsorujący inwestycję Mikhail Mirilashvili przyznaje, że otworzenie nie przynoszącej zysku restauracji „jest misją” w celu udzielenia pomocy lokalnej społeczności żydowskiej w przyjęciu praktyk żydowskich.


ZOB. RÓWNIEŻ:

oraz

oraz

oraz

Opracowanie: WWW.BIBULA.COM na podstawie: Chabad-Lubavitch | http://lubavitch.com/news/article/2026658/Popular-St-Petersburg-Restaurant-Goes-Kosher.html

Skip to content