Aktualizacja strony została wstrzymana

Cenzura żydowska w amerykańskich kinach

Turecki film przedstawiający żydowskiego lekarza wycinającego narządy wewnętrzne więźniom obozu Abu Ghraib, mający wejść w początkach listopada na ekrany kin amerykańskich, został po cichu zdjęty z programu kin.
Cieszący się wielką popularnością w Turcji film pt In Valley of the Wolves: Iraq, w którym amerykański aktor Gary Busey gra żydowskiego krwiożerczego lekarza wycinającego więźniom irackim narządy i następnie sprzedającego je bogatym klientom w Nowym Jorku, Londynie i Tel Awiwie, został w wyniku interwencji żydowskiej Ligii Przeciwko Zniesławieniu (Anti-Defamation Legue – ADL), zdjęty w piątek 24 listopada br. z dwóch kin w Los Angeles i San Francisco. ADL w liście z 19 października do tureckiego ambasadora w USA, Nabi Sensoy, pisze, że „w filmie występują antyżydowskie i antyamerykańskie podżegające motywy”.

Film zaprezentowany był na Festiwalu w Berlinie i wyświetlany był w kinach niemieckich, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Libanie i Bośni. Tureccy krytycy filmowi sugerują, że film Valley of the Wolves jest turecką odpowiedzią na słynny kiedyś amerykański film Olivera Stone Midnight Express, w którym Brytyjczycy i Amerykanie są przedstawieniu jako brutalnie traktowane ofiary tureckich więzień.

 

Skip to content