Aktualizacja strony została wstrzymana

USA: Zapalono kolejną menorę, tym razem przed ratuszem miejskim w Pittsburghu

W miejscowości Pittsburgh, drugim największym mieście stanu Pennsylvania, przed budynkiem ratusza rozbłysnęła menora – żydowski symbol religijny.

Menora, stawiana przed miejskim ratuszem od 1986 roku przez sektę Chabad-Lubavitch z okazji świąt Chanuki, tym roku po raz pierwszy zapaliła swe lampki. Samo postawienie menory na terenie publicznym należącym do miasta, ateistyczna organizacja ACLU zaskarżyła już 18 lat temu, jednak Sąd Najwyższy decyzją z 1989 roku stwierdził, że „dekoracja z okazji świąt Chanuka nie stanowi poparcia religii przez władze.” Od tego czasu menora stawiana jest co roku przed budynkiem władz miejskich, jednak dopiero teraz zdecydowano się na kolejny krok – zapalenie lampek. Być może czekano na wybranie odpowiedniego, w pełni uległego burmistrza miasta, gdyż Luke Ravensthal – 26-letni, najmłodszy w historii burmistrz tego miasta, na dodatek nominalny katolik – sam zaprosił ortodoksyjnych Żydów Chabad-Lubavitch do zapalenia menory.

„Widząc to samo miasto, które kiedyś walczyło z naszymi menorami, a teraz wybrało jej docenienie – oto jak historia zakreśla pełne koło.” – powiedział rabin Sruli Altein, dyrektor centrum sekty Chabad w Pittsburgu.

Miasto Pittsburgh stanowiło niegdyś silny ośrodek katolicyzmu w Stanach Zjednoczonych, lecz od połowy lat sześdziesiątych XX wieku przeżywa stały upadek kulturowy.

Sekta żydowska Lubavitch na swojej stronie internetowej umieszcza wykaz ponad 270 miast na świecie, w których zaaranżowała publiczne wystawienie menory. Menorę postawiono również w Warszawie przed Pałacem Kultury.
Menora stawiana jest podczas świąt Chanuka w dziesiątkach tysięcy miast i miasteczek amerykańskich, jest już stałym elementem „dekoracji świątecznych” szkół, sklepów, zakładów pracy, szpitali, a także wystawiana jest w miejscach publicznych. Często widoczna jest z wielkiej odległości, gdyż umieszcza się ją np. na… szczycie wysokich dźwigów budowlanych.

ZOB. RÓWNIEŻ:

oraz

oraz

oraz

oraz

 

 

.