Aktualizacja strony została wstrzymana

Boliwia: Seria aresztowań obywateli Izraela i miejscowych Żydów w akcji dotarcia do zamachowców na prezydenta

Policja boliwijska i służby specjalne przeprowadziły w ciągu ostatnich kilku dni w różnych miejscach Boliwii, w tym w centrum sekty chasydzkiej Chabad w miejscowości Rurrenabaque, serię zorganizowanych akcji zatrzymania i aresztowania obywateli Izraela i miejscowych Żydów. Policja podejrzewa udział Żydów w próbie zabójstwa prezydenta Boliwii, Evo Morales.

Kierownik centrum, rabin Aharon Fraiman, powiedział izraelskiej agencji Ynet, że policja odmówiła podania przyczyn akcji, lecz dodał, że „pogłoski w mieście mówią o połączeniu działania policyjnego z próbą zamachu na prezydenta, przeprowadzoną w zeszłym tygodniu.”

W środę, 22 kwietnia br, Fraiman, który „prawie sam został aresztowany” – jak stwierdza, próbował wyjaśniać, że akcja policyjna nie ma nic wspólnego z próbą zabójstwa prezydenta, lecz jest po prostu efektem antysemickiego lokalnego sporu. Według Fraimana, to sprawa związana z „Właścicielem baru, antysemitą, który sądzi, że niszczymy jego biznes.”

Następnego dnia jednak, tłumaczenie rabina Fraimana okazało się niewystarczające, gdyż policja przeprowadziła kolejną serię aresztowań i zamknęła centrum żydowskie. Rabin dalej kontynuuje swoje tłumaczenia mówiąc, że „Plotki opowiadają o czymś takim jak to, że akcja ta ma coś wspólnego z próbą zabójstwa prezydenta, ale z drugiej strony patrząc, media piszą o różnych rzeczach, jak choćby to, że centrum Chabad jest zaangażowane w handel narkotykami.”

Wysłannik agencji Ynet potwierdził, że aresztowano również „izraelskiego turystę”, którego zakuto w kajdanki i deportowano z kraju. Reporter dowiedział się również, o „kilku innych osobach cały czas przebywających w areszcie”.

„Wynająłem prawnika” – mówi rabin Fraiman – „aby zajął się tą sprawą, ale przecież [Boliwia] to nie jest kraj przestrzegający prawa. […] Próbuję wydostać zatrzymanych oraz skontaktować się z Ministerstwem Spraw Zagranicznych lub innym przedstawicielem Izraela, ale jak do tej pory nie udało mi się to.”

Opracowanie: Bibula Information Services – B.I.S. – www.bibula.com – na podstawie Ynet

Skip to content