Boliwia: Seria aresztowań obywateli Izraela i miejscowych Żydów w akcji dotarcia do zamachowców na prezydenta

Aktualizacja: 2009-04-23 12:30 pm

Policja boliwijska i służby specjalne przeprowadziły w ciągu ostatnich kilku dni w różnych miejscach Boliwii, w tym w centrum sekty chasydzkiej Chabad w miejscowości Rurrenabaque, serię zorganizowanych akcji zatrzymania i aresztowania obywateli Izraela i miejscowych Żydów. Policja podejrzewa udział Żydów w próbie zabójstwa prezydenta Boliwii, Evo Morales.

Kierownik centrum, rabin Aharon Fraiman, powiedział izraelskiej agencji Ynet, że policja odmówiła podania przyczyn akcji, lecz dodał, że “pogłoski w mieście mówią o połączeniu działania policyjnego z próbą zamachu na prezydenta, przeprowadzoną w zeszłym tygodniu.”

W środę, 22 kwietnia br, Fraiman, który “prawie sam został aresztowany” – jak stwierdza, próbował wyjaśniać, że akcja policyjna nie ma nic wspólnego z próbą zabójstwa prezydenta, lecz jest po prostu efektem antysemickiego lokalnego sporu. Według Fraimana, to sprawa związana z “Właścicielem baru, antysemitą, który sądzi, że niszczymy jego biznes.”

Następnego dnia jednak, tłumaczenie rabina Fraimana okazało się niewystarczające, gdyż policja przeprowadziła kolejną serię aresztowań i zamknęła centrum żydowskie. Rabin dalej kontynuuje swoje tłumaczenia mówiąc, że “Plotki opowiadają o czymś takim jak to, że akcja ta ma coś wspólnego z próbą zabójstwa prezydenta, ale z drugiej strony patrząc, media piszą o różnych rzeczach, jak choćby to, że centrum Chabad jest zaangażowane w handel narkotykami.”

Wysłannik agencji Ynet potwierdził, że aresztowano również “izraelskiego turystę”, którego zakuto w kajdanki i deportowano z kraju. Reporter dowiedział się również, o “kilku innych osobach cały czas przebywających w areszcie”.

“Wynająłem prawnika” – mówi rabin Fraiman – “aby zajął się tą sprawą, ale przecież [Boliwia] to nie jest kraj przestrzegający prawa. […] Próbuję wydostać zatrzymanych oraz skontaktować się z Ministerstwem Spraw Zagranicznych lub innym przedstawicielem Izraela, ale jak do tej pory nie udało mi się to.”

Opracowanie: Bibula Information Services – B.I.S. – www.bibula.com – na podstawie Ynet

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=8687 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]