Aktualizacja strony została wstrzymana

Główny rabin Rosji: „Największymi problemami Rosji to nacjonalizm i nauczanie chrześcijańskie”

Berel Lazar, jeden z dwóch głównych rabinów Rosji, w wywiadzie dla niemieckiej stacji Deutsche Welle powiedział, że „największymi dzisiejszymi problemami Rosji jest nacjonalizm i obowiązkowe nauczanie chrześcijańskie”.

Rabin Lazar sądzi, że „nacjonalistyczne grupy, a więc skinheadzi, grupy anty-imigracyjne i skrajnie-prawicowi ideolodzy, nie są tak liczni jak się ocenia, ale mogą oni powiększyć swe szeregi, jeśli nikt nie będzie walczył z nimi” – pisze izraelska agencja JTA. „Konsekwencje mogą być katastrofalne” – przepowiada rabin Lazar, szef Federacji Żydowskich Środowisk, organizacji prowadzonej przez chasydzką sektę Chabad-Lubavitch. „Siły te ujawniają się najpierw przez agresywne slogany, potem akcje, a następnie morderstwa.” – dodaje rabin Lazar.

Jeszcze mocniejszymi słowami ocenił on fakt ukazania się podręcznika szkolnego, wydanego przez wspieraną przez rząd grupę Nashi, w którym ukazuje się historię Rosji jako państwa o kulturowo-religijnych korzeniach chrześcijańskich, tworzonych na bazie Prawoslawia. „Mamy tutaj do czynienia z poważnym problemem.” – ostrzega rabin Lazar – „Źadna religia nie powinna być preferowana przez rząd.” Rabin Lazar powiedział, że zmuszanie studentów rosyjskich szkołach do nauki historii religii prawosławnej, mogłoby spowodować, ze Żydzi i wyznawcy innych religii czuliby się jak obywatele drugiej kategorii, co mogłoby wytworzyć atmosferę antypatii i niesprawiedliwości.

 

ZOB. RÓWNIEŻ:

oraz

oraz

oraz

 

.