Główny rabin Rosji: “Największymi problemami Rosji to nacjonalizm i nauczanie chrześcijańskie”

Aktualizacja: 2008-06-13 11:39 am

Berel Lazar, jeden z dwóch głównych rabinów Rosji, w wywiadzie dla niemieckiej stacji Deutsche Welle powiedział, że “największymi dzisiejszymi problemami Rosji jest nacjonalizm i obowiązkowe nauczanie chrześcijańskie”.

Rabin Lazar sądzi, że “nacjonalistyczne grupy, a więc skinheadzi, grupy anty-imigracyjne i skrajnie-prawicowi ideolodzy, nie są tak liczni jak się ocenia, ale mogą oni powiększyć swe szeregi, jeśli nikt nie będzie walczył z nimi” – pisze izraelska agencja JTA. “Konsekwencje mogą być katastrofalne” – przepowiada rabin Lazar, szef Federacji Żydowskich Środowisk, organizacji prowadzonej przez chasydzką sektę Chabad-Lubavitch. “Siły te ujawniają się najpierw przez agresywne slogany, potem akcje, a następnie morderstwa.” – dodaje rabin Lazar.

Jeszcze mocniejszymi słowami ocenił on fakt ukazania się podręcznika szkolnego, wydanego przez wspieraną przez rząd grupę Nashi, w którym ukazuje się historię Rosji jako państwa o kulturowo-religijnych korzeniach chrześcijańskich, tworzonych na bazie Prawoslawia. “Mamy tutaj do czynienia z poważnym problemem.” – ostrzega rabin Lazar – “Źadna religia nie powinna być preferowana przez rząd.” Rabin Lazar powiedział, że zmuszanie studentów rosyjskich szkołach do nauki historii religii prawosławnej, mogłoby spowodować, ze Żydzi i wyznawcy innych religii czuliby się jak obywatele drugiej kategorii, co mogłoby wytworzyć atmosferę antypatii i niesprawiedliwości.

 

ZOB. RÓWNIEŻ:

oraz

oraz

oraz

 

Opracowanie: Bibula Information Service (B.I.S.) - www.bibula.com - na podstawie materiałów redakcyjnych
Tags: , , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=2106 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]