Aktualizacja strony została wstrzymana

USA: Pod naciskiem grup żydowskich katolicka uczelnia wycofała zaproszenie dla Desmonda Tutu

Desmond Tutu, czarnoskóry arcybiskup tzw. kościoła anglikańskiego, laureat Pokojowej Nagrody Nobla, pod wpływem nacisków lobby żydowskiego nie wystąpi ze swoim odczytem na katolickim uniwersytecie św. Tomasza w stanie Minnesota.

Zaproszenie arcybiskupa Desmonda Tutu do wygłoszenia prelekcji na wiosnę 2008 roku, Departament Sprawiedliwości i Studiów o Pokoju University of St. Thomas, wystosował już w kwietniu br. Od tego czasu zaczęły się podchody grup żydowskich, które próbowały uniemożliwić spotkanie Desmonda Tutu ze studentami.

Kontrowersje dotyczyły wypowiedzi Desmonda Tutu, który od pewnego czasu krytycznie oceniał rząd w Izraelu. W 2002 roku podczas spotkania w Bostonie, zatytułowanego „Okupacja jest opresją”, Desmond Tutu skrytykował rząd izraelski za traktowanie Palestyńczyków. Pomimo wyraźnego stwierdzenia, iż „Nie krytykujemy Żydów, lecz krytykujemy i będziemy krytykować jeśli taka krytyka będzie konieczna, rząd Izraela”, organizacje syjonistyczne oskarżyły Desmonda Tutu o antysemityzm i rozpoczęto akcję defamacyjną z uniemożliwianiem wystąpień na uczelniach.

W maju br. szefowa Departametu Sprawiedliwości z Uniwerytetu St. Thomas, profesor Cris Toffolo wystosowała list do Desmonda Tutu informując go o możliwej kampanii defamacyjnej. Po wykryciu tego listu, władze uniwerstytetu zwolniły prof. Toffolo.

Wycofanie zaproszenia i odwołanie spotkania nastąpiło w wyniku nacisków – jak stwierdzają depesze – „środowiska żydowskiego”, w tym wykładających na tym katolickim uniwersytecie żydowskich rabinów.

Władze uczelni uzasadniają swoją decyzję tym, iż „miejscowi Żydzi mogą poczuć się urażeni wizytą”. Taką decyzją zszokowani są pracownicy i studenci uczelni, w tym sami Żydzi. Profesor Departamentu Sprawiedliwości powiedział: „Jako Żyd, który doświadczył antysemityzmu w dzieciństwie, jestem głęboko zaniepokojony tym, że taki człowiek jak Tutu może być nazwany antysemitą i że można mu w taki sposób zamknąć usta. Jestem głęboko oburzony działaniami lobby izraelskiego, usiłującego zamknąć usta wobec każdej krytyki.”

Profesor Cris Toffolo dodaje, że mamy do czynienia z szerszym problemem. „To, co wydarzyło się na uniwersytecie St. Thomas, nie jest odosobnionym przypadkiem. Do czasu gdy nie będziemy mieli uczciwej debaty na temat stosunków amerykańsko-izraelskich, na temat polityki Izraela dotyczącej terenów okupowanych, spirala przemocy będzie narastać.”


Skip to content