Nowy Jork: Poszukiwany od 12 lat żydowski przestępca przed sądem

Przed sąd federalny w Nowym Jorku doprowadzono dzisiaj na rozprawę 57-letniego Żyda, mieszkańca miejscowości New Square w stanie Nowy Jork, który zbiegł ze Stanów Zjednoczonych w 1997 roku i aresztowany w Londynie w kwietniu ub. r. został 7 sierpnia br. odstawiony przez władze Wielkiej Brytanii z powrotem do Stanów Zjednoczonych.

Avrum David Friesel, syn wieloletniego burmistrza miasteczka New Square w powiecie Rockland stanu Nowy Jork, był jednym z dwóch ostatnich zbiegów pozostających na wolności, oskarżonych w sprawie o wyłudzanie pieniędzy. Miejscowość New Square jest dość osobliwym miejscem, zamieszkałym niemal w całości przez chasydzkich Żydów brooklyńskiej sekty Skver, i kierowanym przez tego samego burmistrza od początku powstania miasta, czyli od 1961 roku.

W 1999 roku skazano Friesnela wraz z sześcioma innymi żydowskimi współprzestępcami: Kalmanem Stern, Davidem Goldstein, Jacobem Elbaum, Benjaminem Berger, Chaim Berger (ojciec Benjamina) i Nathanem Adler, na kary do 70 miesięcy pozbawienia wolności. Prezydent Clinton złagodził skazanym kary do 24-30 miesięcy. Trójka ze skazanych, w tym Avrum David Friesel, zbiegła. Chaim Berger zbiegł do Izraela w 1998 roku, skąd w 2001 roku powrócił do Stanów Zjednoczonych, przyznał się do winy i skazany na 6 lat, zmarł w wieku 79 lat na raka, odbywając wyrok w więzienu w Północnej Karolinie. Na wolności pozostaje jeszcze ostatni ze skazanych – Nathan Adler, znany też jako Abraham Goldlewsky, który cały czas poszukiwany jest listem gończym.

Skazani przez okres co najmniej 20 lat prowadzili działalność polegającą na wyłudzaniu pieniędzy stanowych i rządowych, m.in. prowadząc „uczelnię” o nazwie Rockland Community College, za pomocą której pozyskiwano różnorodne środki i zapomogi na edukację i zakwaterowanie. Poprzez Rockland Community College zagarnięto 11,6 miliona dolarów, a połowę z wyłudzonych pieniędzy prowadząc religijne „programy z zakresu judaizmu”, co nie spełniało wymagań dotyczących federalnego dofinansowania uczelni prywatnych.

Avruma Davida Friesel skazano za udział w spisku konspiracyjnym polegającym na składaniu sfałszowanych wniosków o zapomogi federalne. Poprzez te kryminalne działania, „mieszkańcy miasteczka New Square otrzymywali bezprawnie zapomogi na mieszkania, edukację i pomoc w rozwoju małych biznesów.”

Rzecznik amerykańskiego biura Prokuratora Generalnego, Herbert Hadad nie jest rozmowny i jedynie powiedział, iż „Jest to skomplikowana sprawa.”

Następna rozprawa ma odbyć się 9 września br.


ZOB. RÓWNIEŻ:

oraz

oraz

oraz

oraz

orazOpracowanie: WWW.BIBULA.COM na podstawie: LoHud | http://www.lohud.com/article/20090817/NEWS03/908170410

Skip to content