Londyn: Aresztowano żydowskiego zbiega z USA, skazanego za wyłudzanie federalnych pieniędzy

Aktualizacja: 2008-05-2 12:52 pm

Na prośbę amerykańskiego Prokuratora Generalnego, policja londyńska zatrzymała we wtorek, 29 kwietnia br. żydowskiego zbiega, Avrum Davida Friesel, który od 1999 roku unikał amerykańskiego wymiaru sprawiedliwości. Sąd w Londynie zdecydował o tymczasowym aresztowaniu, przynajmniej do czasu rozprawy wyznaczającej kaucję, zapowiedzianej na 7 maja br.

55-letni Friesel, syn wieloletniego burmistrza miasteczka New Square w powiecie Rockland stanu Nowy Jork (burmistrza od początku powstania, czyli od 1961 roku!), zamieszkałego głównie przez chasydzkich Żydów brooklyńskiej sekty Skver, był jednym z dwóch ostatnich zbiegów pozostających na wolności, oskarżonych w sprawie o wyłudzanie pieniędzy.

Wyrokiem z 1999 roku skazano Friesnela wraz z sześcioma innymi żydowskimi kompanami: Kalman Stern, David Goldstein, Jacob Elbaum and Benjamin Berger, Chaim Berger (ojciec Benjamina) i Nathan Adler, na kary do 70 miesięcy pozbawienia wolności. Prezydent Clinton złagodzil kary do 24-30 miesięcy. Trójka ze skazanych, w tym Avrum David Friesel, zbiegła. Chaim Berger zbiegł do Izraela w 1998 roku, skąd w 2001 roku powrócił do Stanów Zjednoczonych, przyznał się do winy i skazany na 6 lat, zmarł w wieku 79 lat na raka, odbywając wyrok w więzienu w Północnej Karolinie. Na wolności pozostaje jeszcze ostatni ze skazanych – Nathan Adler, znany też jako Abraham Goldlewsky, który poszukiwany jest listem gończym.

Wszyscy skazani zobowiązani zostali przez sąd do odprowadzania 10-procentowej części swojej comiesięcznej pensji.

Skazani przez okres co najmniej 20 lat prowadzili działalność polegającą na wyłudzaniu pieniędzy stanowych i rządowych, m.in. prowadząc “uczelnię” o nazwie Rockland Community College, za pomocą której pozyskiwano różnorodne środki i zapomogi na edukację i zakwaterowanie. Poprzez Rockland Community College zagarnięto 5.1 miliona dolarów, czyli oficjalnie około połowy z wyłudzonych pieniędzy, prowadząc jedynie religijne “programy z zakresu judaizmu”, przez co nie spełniano wymagań dotyczących federalnego dofinansowania uczelni prywatnych.

Avruma Davida Friesel skazano za udział w spisku konspiracyjnym polegającym na składaniu sfałszowanych wniosków o zapomogi federalne. Poprzez te kryminalne działania, “mieszkańcy miasteczka New Square otrzymywali bezprawnie zapomogi na mieszkania, edukację i pomoc w rozwoju małych biznesów.”

Szczegóły dotyczące zatrzymania i ekstradycji Avruma Davida Friesel do Stanów Zjednoczonych nie są na razie znane. Rzecznik amerykańskiego biura Prokuratora Generalnego, Herbert Hadad powiedział, że “Jest to skomplikowana sprawa. Aresztowano go i jest to pierwszy krok.”

 

ZOB. RÓWNIEŻ:

oraz

oraz

oraz

oraz

oraz

 

Opracowanie: Bibula Information Service (B.I.S.) - www.bibula.com - na podstawie materiałów redakcyjnych
Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=2037 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]