Aktualizacja strony została wstrzymana

Londyn: Aresztowano żydowskiego zbiega z USA, skazanego za wyłudzanie federalnych pieniędzy

Na prośbę amerykańskiego Prokuratora Generalnego, policja londyńska zatrzymała we wtorek, 29 kwietnia br. żydowskiego zbiega, Avrum Davida Friesel, który od 1999 roku unikał amerykańskiego wymiaru sprawiedliwości. Sąd w Londynie zdecydował o tymczasowym aresztowaniu, przynajmniej do czasu rozprawy wyznaczającej kaucję, zapowiedzianej na 7 maja br.

55-letni Friesel, syn wieloletniego burmistrza miasteczka New Square w powiecie Rockland stanu Nowy Jork (burmistrza od początku powstania, czyli od 1961 roku!), zamieszkałego głównie przez chasydzkich Żydów brooklyńskiej sekty Skver, był jednym z dwóch ostatnich zbiegów pozostających na wolności, oskarżonych w sprawie o wyłudzanie pieniędzy.

Wyrokiem z 1999 roku skazano Friesnela wraz z sześcioma innymi żydowskimi kompanami: Kalman Stern, David Goldstein, Jacob Elbaum and Benjamin Berger, Chaim Berger (ojciec Benjamina) i Nathan Adler, na kary do 70 miesięcy pozbawienia wolności. Prezydent Clinton złagodzil kary do 24-30 miesięcy. Trójka ze skazanych, w tym Avrum David Friesel, zbiegła. Chaim Berger zbiegł do Izraela w 1998 roku, skąd w 2001 roku powrócił do Stanów Zjednoczonych, przyznał się do winy i skazany na 6 lat, zmarł w wieku 79 lat na raka, odbywając wyrok w więzienu w Północnej Karolinie. Na wolności pozostaje jeszcze ostatni ze skazanych – Nathan Adler, znany też jako Abraham Goldlewsky, który poszukiwany jest listem gończym.

Wszyscy skazani zobowiązani zostali przez sąd do odprowadzania 10-procentowej części swojej comiesięcznej pensji.

Skazani przez okres co najmniej 20 lat prowadzili działalność polegającą na wyłudzaniu pieniędzy stanowych i rządowych, m.in. prowadząc „uczelnię” o nazwie Rockland Community College, za pomocą której pozyskiwano różnorodne środki i zapomogi na edukację i zakwaterowanie. Poprzez Rockland Community College zagarnięto 5.1 miliona dolarów, czyli oficjalnie około połowy z wyłudzonych pieniędzy, prowadząc jedynie religijne „programy z zakresu judaizmu”, przez co nie spełniano wymagań dotyczących federalnego dofinansowania uczelni prywatnych.

Avruma Davida Friesel skazano za udział w spisku konspiracyjnym polegającym na składaniu sfałszowanych wniosków o zapomogi federalne. Poprzez te kryminalne działania, „mieszkańcy miasteczka New Square otrzymywali bezprawnie zapomogi na mieszkania, edukację i pomoc w rozwoju małych biznesów.”

Szczegóły dotyczące zatrzymania i ekstradycji Avruma Davida Friesel do Stanów Zjednoczonych nie są na razie znane. Rzecznik amerykańskiego biura Prokuratora Generalnego, Herbert Hadad powiedział, że „Jest to skomplikowana sprawa. Aresztowano go i jest to pierwszy krok.”

 

ZOB. RÓWNIEŻ:

oraz

oraz

oraz

oraz

oraz

 

Opracowanie: WWW.BIBULA.COM na podstawie: materiałów redakcyjnych

Skip to content