Aktualizacja strony została wstrzymana

USA: Groźba odebrania dyplomu ukończenia szkoły za wypowiedzenie imienia Jezusa Chrystusa

Chrześcijańska organizacja prawnicza wniosła pozew do sądu przeciwko zarządowi szkół Lewis Palmes School District w Denver w stanie Kolorado, gdyż kierownictwo zagroziło uczennicy odebraniem dyplomu ukończenia szkoły w związku ze wspomnieniem przez nią imienia Jezusa Chrystusa.

Erica Colder, jedna z najlepszych uczennic szkoly Lewis-Palmer High School, podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego 2006, w 30-sekundowym przemówieniu wspomniała o swojej wierze i wypowiedziała imię Jezusa Chrystusa. Słowa uczennicy tak rozwścieczyły personel szkolny, że została ona natychmiast odprowadzona do kierownictwa szkoły, które zagroziło jej, że jeśli publicznie nie przeprosi za wypowiedziane slowa, nie otrzyma dyplomu ukończenia szkoły. Erica, bojąc się utraty dyplomu oraz innych konsekwencji, z wpisaniem do akt ucznia zamykających w praktyce karierę w systemie edukacji, zgodziła się na wypowiedzenie przygotowanych przez kierownictwo „przeprosin”. Dyplom został przekazany uczennicy dopiero po tym jak dyrektor szkoły, Mark Brewer, wysłał email zawierający wymuszone przeprosiny, do wszystkich pracowników i uczniów szkoły.

Mathew Staver, założyciel organizacji prawniczej Liberty Counsel oraz dziekan uczelni Liberty University School of Law, powiedział że „Prymusi szkolni (Valedictorians) mają prawo do wyrażenia swoich religijnych poglądów w czasie wystąpienia na uroczystości ukończenia szkoły. Przedstawiciele szkoły nie mają prawa grozić młodym absolwentom odebraniem dyplomów. Działanie zarządu szkół zmuszające Ericę Colder do napisania do wszystkich pracowników i uczniów szkoły emaila z przeprosinami, jest szokującym naruszeniem jej praw do swobody wypowiedzi.”

ZOB. RÓWNIEŻ:

.