Aktualizacja strony została wstrzymana

Wielka Brytania: tylko co piąta szkoła będzie obchodziła Boże Narodzenie

Tylko jedna piąta szkół w Wielkiej Brytanii planuje obchodzenie w tym roku Bożego Narodzenia – pisze brytyjski Sunday Telegraph. Jedna trzecia szkół albo nie będzie w ogóle obchodziła Świąt, albo zastąpi je jakąś formą „neutralną”.

Tradycyjne w brytyjskich szkołach przedstawienia teatralne i muzyczne związane z Bożym Narodzeniem, zastąpuje się „unowocześnionymi” wersjami, w których nie ma wzmianki o narodzeniu Chrystusa.

Radość z takiego trendu wyraża ateistyczne stowarzyszenie National Secular Society – NSS, usilnie pracujące nad zlikwidowaniem w brytyjskich szkołach jakichkolwiek przejawów ducha i symboli religijnych, kładąc główny nacisk na wyeliminowanie z przestrzeni społecznej świąt chrześcijańskich. Dyrektor NSS, Keith Porteus Wood powiedział stacji BBC, że „Wielka Brytania powinna radować się” spadającą od 70 lat frekwencją chodzenia do kościoła. „Powinniśmy uczcić ten proces. Pokazuje on, że zwiększa się wrażliwość społeczna na coraz bardziej wielokulturowe społeczeństwo […]”. Stowarzyszenie NSS oferuje również specjalne certyfikaty „odchrzczenia” dla tych wszystkich, którzy zdecydują się na „oficjalne odrzucenie Chrystusa”.

Nawet niektórzy dziennikarze liberalnych mediów – tych samych, które przyczyniają się do dechrystianizacji świata zachodniego – przyznają że sprawa posunęła się za daleko. Ruth Gledhill, korespondenta działu religijnego pisma The Times pisze, że większość Brytyjczyków wyczuwa, iż społeczeństwo posunęło się za daleko w „pomniejszaniu znaczenia tradycyjnych praktyk świąt Bożego Narodzenia, w wyniku schlebiania wrażliwości multikulturalizmu.”

Badania opinii publicznej przeprowadzone przez ośrodek Saga Populus na grupie 1000 osób w wieku powyżej 50 lat wykazują, że większość z nich ma dosyć pomniejszania znaczenia świąt Bożego Narodzenia w procesie politycznej poprawności, a 85 procent badanych jest szczególnie oburzona na takie zwyrodnienia językowe, jak zastępowanie określenia „lampki bożonarodzeniowe” (Christmas lights ), określeniem „lampki zimowe” (Winter lights), co stało się praktyką władz lokalnych.

 

ZOB. RÓWNIEŻ:

oraz

 

Opracowanie: WWW.BIBULA.COM na podstawie: materiałów redakcyjnych

Skip to content