Raport o molestowaniach seksualnych w Kościele USA: W 2011 wypłacono 144 miliony dolarów, w ciągu ostatnich 8 lat – 2,5 miliarda

Coroczny raport opracowany na zlecenie Konferencji Biskupów Amerykańskich (U.S. Conference of Catholic Bishops) podlicza materialne koszty skandali seksualnych w Kościele amerykańskim.

Raport („Report on the Implementation of the Charter for Protection of Children and Young People”), opublikowany 10 kwietnia br. , stwierdza, że w roku 2011 Kościół wypłacił 144 miliony dolarów tytułem odszkodowania za niemal 600 przypadków nadużyć seksualnych dokonanych przez duchownych.

Władze kościelne – w diecezjach i zakonach – przyznały słuszność zarzutów wysuniętych w 2011 roku w 594 przypadkach, odrzucając wiarygodność zaledwie kilka przypadków.

W porównaniu z rokiem poprzednim, kiedy to rozpatrzono 505 przypadków, wzrosła liczba zarzutów, lecz zmalała kwota odszkodowań o 5,6 miliona dolarów.
Według raportu opracowanego przez naukowców z renomowanej uczelni John Jay College of Criminal Justice, większość ofiar, którym ostatecznie w 2011 roku przyznano odszkodowanie, była molestowana seksualnie w okresie pomiędzy połową lat 1960., a połową lat 1980. Większość z ofiar (82%) to chłopcy w wieku 10-14 lat.

Około 1/3 duchownych oskarżonych w 2011 roku  nie była nigdy wcześniej oskarżana. Większość z oskarżonych albo już nie żyje albo została zlaicyzowana.

Amerykańskie diecezje wypłaciły w 2011 roku 108 679 706 dolarów amerykańskich, z czego tylko 57% (50,4 miliona $) zostało przekazanych tytułem odszkodowania dla ofiar molestowania seksualnego, 6,1 miliona $ na ich terapię, a niemal cała reszta (36,7 miliona $) jako opłaty dla prawników.

Pozadiecezjalne instytucje religijne wypłaciły w 2011 roku kwotę 35 372 010 dolarów.

Całkowita kwota wypłacona tytułem odszkodowania za molestowanie seksualne duchownych w latach 2004-2011 wynosi prawie 2 i pół miliarda dolarów ($2 488 405 755), z czego diecezje wypłaciły 2 129 982 621 dolarów, a inne instytucje religijne 358 428 134 dolarów.

 

Trend molestowania seksualnego – a dokładnie: molestowania dokonywanego przez księży-homoseksualistów, gdyż stanowili oni z wyjątkiem małego procentu absolutną większość przypadków – uważnie obserwowany był na wiele lat przed tym jak dowiedziała się o tym opinia publiczna. Już we wrześniu 1981 roku papież Jan Paweł II powołał specjalną komisję pod przewodnictwem biskupa Johna Marshalla z Burlington, Vermont, celem zbadania sytuacji w seminariach amerykańskich. Dochodziły stamtąd wielce niepokojące wieści o odstępstwach od nauczania, nadużyciach w liturgii, a także o licznych skandalach seksualnych. Niestety, jak opisują naoczni świadkowie, sama inspekcja odbywała się w sposób kontrolowany przez miejscowych biskupów potrafiących odpowiednio spreparować warunki na czas wizyty. Jak opisują osoby uczestniczące w tych inspekcjach, przypominały one do złudzenia przygotowania do wizyt władców partyjnych w bloku sowieckim, gdyż na czas wizyty np. pospiesznie usuwano z bibliotek seminaryjnych zakazane książki, a seminarzyści zakładali w tym dniu sutannę. Niestety, Stolica Apostolska, szczególnie za pontyfikatu Jana Pawła II, oprócz powołania bezowocnej komisji, nie upominała księży-dysydentów, nie uniemożliwiała świeceń kapłańskich aktywnym homoseksualistom, nie laicyzowała księży-pedofilów i nie karała biskupów-heretyków.

W kilka lat później, podczas debat Konferencji Biskupów Amerykańskich w 1986 roku dyskutowano o coraz wyraźniejszym problemie i w efekcie polecono prawnikowi prawa kanonicznego, Dominikaninowi ojcowi Thomas Doyle, O.P., J.C.D., wnikliwsze zajęcie się tym zagadnieniem i opracowanie raportu. Wyniki badań ojca Doyle’a, zawarte w tzw. Raporcie Doyle-Mounton, były przerażające: przewidywał on, że przy zachowaniu występującej wtedy skali zjawiska (a miało to miejsce ponad 25 lat temu), można będzie spodziewać się w ciągu 10 lat ogromnych odszkodowań za przypadki molestowania dzieci przez księży. Już wtedy szacowano, że odszkodowania te miały sięgać zawrotnej kwoty jednego miliarda dolarów. Rzeczywistość przekroczyła jednak najczarniejsze scenariusze i po dziś dzień wierni, Kościół w Stanach Zjednoczonych oraz cały Kościół powszechny płacą cenę za dopuszczenie przez biskupów – w tym Biskupa Rzymu – do przyzwolenia na posoborowe rozluźnienie obyczajów, prawa i moralności.

ZOB. RÓWNIEŻ:

 

CZYTAJ:

 

CZYTAJ o mafii homoseksualnej, która zawładnęła Kościołem w USA:

Opracowanie: WWW.BIBULA.COM na podstawie: The Washington Post (April 10, 2012) | http://www.washingtonpost.com/national/on-faith/us-catholic-officials-field-nearly-600-clergy-abuse-claims-pay-out-144-million-in-2011/2012/04/10/gIQArlSd8S_story.html

Skip to content