Aktualizacja strony została wstrzymana

„Wiosna w Kościele”: Buffalo traci 15 kościołów

Diecezja w Buffalo kontynuuje proces „konsolidacji i wzmacania” życia parafialnego, poprzez zamykanie kolejnych kościołów.

W zeszłą niedzielę odczytano na ambonach decyzję biskupa Edwarda U. Kmiec o zamknięciu 15 kolejnych parafii, kościołów pod wezwaniem [nazwy angielskie]: St. Agnes, Visitation, St. Gerard, St. James, St. Ann, St. Mary of Sorrows, Queen of Peace, Holy Name of Jesus, Most Holy Redeemer, St. Florian, St. John the Baptist/St. Francis Xavier, St. Adalbert, Precious Blood, SS. Rita & Patrick, Holy Apostles SS. Peter & Paul, St. Valentine.

Stare, przepiękne architektonicznie kościoły, pamiętające lata rozkwitu życia parafialnego, zbudowane rękami osiedlających się imigrantów z Włoch, Niemiec, Polski czy Irlandii – padają dziś łupem zazębiających się elementów, które doprowadziły do dewastacji życia społecznego i kościelnego. „W przeszłości, na Msze św. przychodziły tłumy ludzi” – wspomina dlugoletnia parafianka kościoła św. Gerarda, Dorothy Eckl. „Jak nie przyszedłeś do kościoła 20 minut przed rozpoczęciem Mszy św., to nie można było znaleźć miejsca. A teraz, w kościele z miejscami dla 900 osób, przychodzi ze sto. To jest naprawdę smutne.”

Zamykane dziś parafie, to konkrenty efekt zarówno posoborowego kierunku obranego przez Kościół, jak i wspartych w latach 1950-1970 przez liberalną hierarchię kościelną przemian etniczno-rasowych w Stanach Zjednoczonych, które były narzędziem socjotechnicznego Planu zburzenia resztek chrześcijańskiego ładu w Ameryce. To także skutek wypłacanych astronomicznych wypłat z tytułu odszkodowań za szkody wyrządzane przez księży-homoseksualistów, którzy w posoborowej relatywizacji grzechu znaleźli schronienie właśnie w seminariach amerykańskich. Kwoty odszkodowań przekraczające miliard dolarów obciążyły budżety wielu diecezji, zmuszając do podjęcia decyzji o sprzedaży nieruchomości.

Z listu biskupa Kmiec nie przebija jednak ani pesymizm ani żal za zamykanymi kościołami. Wręcz przeciwnie: biskup Kmiec wyraża radość i nadzieję, bowiem zamykanie kościołów i parafii – nazywane eufemistycznie przez hierarchów „konsolidacją parafii” – „wytworzą nowe, żywe życie parafialne i uczynią je mocniejszymi”.

Po zakończeniu największej w historii Diecezji „restrukturyzacji i konsolidacji”, miasto Buffalo straci aż od 24 do 36 parafii z dotychczasowej liczby 58. Biorąc pod uwagę zapoczątkowane dokładnie w 1965 roku i utrzymujące się trendy spadku powołań kapłańskich [„dziwnym” zbiegiem okoliczności, 1965 to rok zamknięcia obrad Soboru Watykańskiego II], szacuje się, że za zaledwie 8 lat z 50 dotychczas posługujących w mieście księży, pozostanie zaledwie 18.

Diecezja ogłosiła też podobne „konsolidacje” w innych regionach miasta: w South Buffalo, West Side i North Buffalo.

Z takiego obrotu rzeczy cieszą się pośrednicy w handlu nieruchomościami, gdyż pod koniec obecnego i na początku przyszłego roku spodziewany jest gwałtowny przypływ ofert sprzedaży budynków kościelnych. Wystawiane na sprzedaż kościoły w Buffalo, podzielą los podobny do kościołów w innych miastach amerykańskich i – jeśli nie zostaną wyburzone – to staną się albo szykownymi knajpami, budynkami apartamentowymi, bądź przejmą je sekty protestanckie.

„Jesteśmy świadkami nowej wiosny w Kościele.” kard. J. Ratzinger – 1998

 

Lech Maziakowski
Washington, DC | 2007-07-03 | www.bibula.com

 

ZOB. RÓWNIEŻ:

 

 

W INNYCH DIECEZJACH DZIEJE SIĘ PODOBNIE

Knajpa The Church Brew Works, czyli były kościół św. Jan Chrzciciela w Lawrenceville, Pittsburgh (Pennsylvania)

Photos Sources: http://www.pubcrawler.com/Template/gallery.cfm/flat/ID=2335, http://www.churchbrew.com/

 

 

CZYTAJ:

 

CZYTAJ o mafii homoseksualnej, która zawładnęła Kościołem w USA:

.