Diecezja na Alasce ogłosiła bankructwo

Biskup Donald Kettler z Diecezji Fairbanks na Alasce złożył w sobotę, 1 marca br. wniosek o bankructwo diecezji, po tym jak niemożliwe stało się wynegocjonowanie warunków uiszczenia wysokich odszkodowań dla ponad 140 osób, ofiar przypadków molestowań seksualnych dokonywanych przez księży w okresie od 1950 roku do początków lat 80-tych.

O złożonym w sądzie US Bankruptcy Court wniosku w ramach przepisów znanych jako Chapter 11, biskup Kettler poinformował w środę, 5 marca br. Diecezja pragnie prowadzić normalną działalność w czasie rozpatrywania obecnych i napływających pozwów. Jak do tej pory udało się pozytywnie załatwić pozwy zaledwie kilku osób.

W jednym tylko przypadku, w umowie zawartej w listopadzie 2007 roku zgodzono się na wypłacenie odszkodowania w wysokości 50 milionów dolarów w sprawie przeciwko ojcom Jezuitom z prowincji Oregon, posługującym na Alasce.

Biskup Kettler stwierdził w wydanym oświadczeniu, że „Jestem legalnie i moralnie zobowiązany do wypełnienia zarówno naszej misji jak i do kontynuowania procesu leczenia ran tych, którzy zostali skrzywdzeni.”

Budżet tej największej pod względem powierzchni diecezji w Stanach Zjednoczonych (ponad milion kilometrów kwadratowych) wynosi rocznie zaledwie 6 milionów dolarów.

 

ZOB. RÓWNIEŻ:

oraz

 

CZYTAJ:

 

CZYTAJ o mafii homoseksualnej, która zawładnęła Kościołem w USA:

Skip to content