Polacy niemal najbardziej antysemickim narodem w Europie – stwierdza najnowszy raport

Polacy, jedynie za Hiszpanami znajdują się w czołówce narodów, które „mają negatywną opinię o Żydach” – stwierdza najnowszy raport organizacji Pew Research Center.

Raport „Pew Research Center’s Pew Global Attitudes Project”, opublikowany we wrześniu br.  stwierdza, że 46 procent Hiszpanów ocenia Żydów negatywnie. Drugim narodem w Europie oceniającym Żydów tak bardzo negatywnie są Polacy – 36 procent (wzrost o 11% w stosunku do roku 2005), trzecim – Rosjanie (34%), a za nimi mają plasować się Niemcy (25%) i Francuzi (20%). Według raportu, Brytyjczycy są w Europie najmniej uprzedzeni do Żydów, bowiem tylko 9% ocenia ich negatywnie. W Australii wskaźnik ten wynosi 11%, a w Stanach Zjednoczonych – tylko 7%.

Podobnie kształtują się wskaźniki negatywnego postrzegania Muzułmanów: ponad połowa Hiszpanów (52%) oraz 50% Niemców ocenia ich negatywnie. W Polsce wskaźnik ten ma wynosić 46%, we Francji 38%, w Wielkiej Brytanii i w USA – po 23%.

Wyraźnie niepokojące wskaźniki dotyczą negatywnego nastawienia do chrześcijan w Europie – kolebce cywilizacji chrześcijańskiej. W Hiszpanii prawie 1/4 (24%) ocenia chrześcijan negatywnie, a we Francji – 17%. W porównaniu z rokiem 2004 roku wskaźnik ten zwiększył się znacznie – w Hiszpanii aż o 14%, a we Francji o 8%.

Według badań Francja ma być obecnie najbardziej zsekularyzowanym krajem wśród wszystkich badanych: tylko co dziesiąta osoba uważa religię za bardzo ważną w swoim życiu, a 60% przyznje, że nigdy się nie modli.

Ta świeckość idzie wyraźnie w parze ze wskaźnikiem pozytywnego nastawienia do Żydów: we Francji aż 79% procent badanych wyraziło tę opinię. W USA wskaźnik ten wynosi 77%, w Australii i Wielkiej Brytanii – 73%, Niemczech – 64%, Polsce – 50%, Rosji – 47%, Południowej Korei – 40%. Na końcu tej listy znajduje się Liban – zaledwie 2% wyraża się pozytywnie o Żydach, Egipt i Jordania – po 3%, Turcja – 7%.


Pew Research Center należy do tzw. niezależnej organizacji Pew Charitable Trust, działającej w Stanach Zjednoczonych i wydającej rocznie ponad 300 milionów dolarów na różnego rodzaju badania opinii publicznej. W rezultacie, działalność tej organizacji, określającej się sama jako „Fact tank” (od Think tank), stanowi nie tyle badanie rzeczywistości, ile kształtowanie i wpływanie na społeczeństwo, czyli jest elementem zorganizowanej inżynierii społecznej.ZOB. RÓWNIEŻ:


Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content