Gwiazda Dawida obok Krzyża w Sejmie?

Aktualizacja: 2008-06-16 4:40 pm

Sala sejmowa to jest właściwe miejsce dla oddania symboliki prawie wszystkich Polaków, niezależnie od tego, czy są ludźmi wierzącymi czy nie – powiedział w “Kontrwywiadzie” RMF FM Jarosław Gowin, poseł PO. Jego zdaniem można by dyskutować o tym, żeby obok krzyża katolickiego zawisł także prawosławny albo gwiazda Dawida. RMF FM: Dzisiaj sali sejmowej bez krzyża już pan sobie nie wyobraża?

Jarosław Gowin: Nie wyobrażam sobie i myślę, że obecność tego krzyża w niczym nie powinna naruszać czyichkolwiek uczuć.

A SLD wyobraża sobie i zastanawia się nad tym, czy nie zgłosić postulatów usunięcia krzyży z urzędów publicznych, wyprowadzenie religii ze szkół a kapelanów z armii. Dla pana to herezja?

– Dla mnie to jest świadectwo bezradności myślowej obecnej lewicy i takie typowe szukanie tematów zastępczych jak się nie ma czegoś do zaproponowania w sprawach budżetu, reformy finansów, podniesienia poziomu życia. Wtedy się szuka wojen ideologicznych. Przeżyliśmy taką wojnę na początku lat 90. To, że dzisiaj panuje zgoda światopoglądowa, zgodą którą nowi liderzy SLD próbują naruszyć, jest ona jednym z ważniejszych osiągnięć Polski po 89. roku.

Ale z drugiej strony jest tak, że takie wojny ideologiczne, zwykłe spory m. in. o takie kwestie, to są spory, które w cywilizowanych krajach są na porządku dziennym. Dlaczego Polska ma być od nich wolna?

– Spierać się można o wszystko, natomiast nie o wszystko jest sens.

Ale co by było, gdyby na przykład przedstawiciele wyznania prawosławnego zażądali, by w Sejmie obok krzyża katolickiego zawisł także prawosławny, albo gdyby żydzi zażądali, żeby wisiała tam menora albo gwiazda Dawida, zgodziłby się pan na to?

O tym gotów bym był dyskutować, dlatego, że pluralizm religijny, pluralizm światopoglądowy jest czymś bardzo cennym i wpisanym w polską tradycję, w tradycję jagiellońską, w tradycję, o której tak pięknie mówił i pisał Jan Paweł II.

Czyli krzyż prawosławny i menorę pan sobie w sali sejmowej wyobraża?

– Teoretycznie tak, chociaż Polska jest krajem w 90 procentach katolickim, w związku z tym pewnie trzeba by było o tym dłużej porozmawiać, ale ja bym tego nie wykluczał. Usunięcia krzyża z sali sejmowej nie wyobrażam sobie, nie dlatego, żebym traktował ten krzyż jako symbol religijny, on jest na sali sejmowej symbolem pewnej kulturowej tożsamości Polski.

Źródło: wp.pl

Za: eCzas.net | A.A.

(Podreślenia – Redakcja BIBUŁY)

 

ZOB. RÓWNIEŻ:

oraz

oraz

oraz

 

 

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=2115 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]