USA: Zapalono kolejną menorę, tym razem przed ratuszem miejskim w Pittsburghu

Aktualizacja: 2007-12-7 11:02 pm

W miejscowości Pittsburgh, drugim największym mieście stanu Pennsylvania, przed budynkiem ratusza rozbłysnęła menora – żydowski symbol religijny.

Menora, stawiana przed miejskim ratuszem od 1986 roku przez sektę Chabad-Lubavitch z okazji świąt Chanuki, tym roku po raz pierwszy zapaliła swe lampki. Samo postawienie menory na terenie publicznym należącym do miasta, ateistyczna organizacja ACLU zaskarżyła już 18 lat temu, jednak Sąd Najwyższy decyzją z 1989 roku stwierdził, że “dekoracja z okazji świąt Chanuka nie stanowi poparcia religii przez władze.” Od tego czasu menora stawiana jest co roku przed budynkiem władz miejskich, jednak dopiero teraz zdecydowano się na kolejny krok – zapalenie lampek. Być może czekano na wybranie odpowiedniego, w pełni uległego burmistrza miasta, gdyż Luke Ravensthal – 26-letni, najmłodszy w historii burmistrz tego miasta, na dodatek nominalny katolik – sam zaprosił ortodoksyjnych Żydów Chabad-Lubavitch do zapalenia menory.

“Widząc to samo miasto, które kiedyś walczyło z naszymi menorami, a teraz wybrało jej docenienie – oto jak historia zakreśla pełne koło.” – powiedział rabin Sruli Altein, dyrektor centrum sekty Chabad w Pittsburgu.

Miasto Pittsburgh stanowiło niegdyś silny ośrodek katolicyzmu w Stanach Zjednoczonych, lecz od połowy lat sześdziesiątych XX wieku przeżywa stały upadek kulturowy.

Sekta żydowska Lubavitch na swojej stronie internetowej umieszcza wykaz ponad 270 miast na świecie, w których zaaranżowała publiczne wystawienie menory. Menorę postawiono również w Warszawie przed Pałacem Kultury.
Menora stawiana jest podczas świąt Chanuka w dziesiątkach tysięcy miast i miasteczek amerykańskich, jest już stałym elementem “dekoracji świątecznych” szkół, sklepów, zakładów pracy, szpitali, a także wystawiana jest w miejscach publicznych. Często widoczna jest z wielkiej odległości, gdyż umieszcza się ją np. na… szczycie wysokich dźwigów budowlanych.

ZOB. RÓWNIEŻ:

oraz

oraz

oraz

oraz

 

 

Opracowanie: Bibula Information Service (B.I.S.) - www.bibula.com - na podstawie materiałów redakcyjnych
Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=1444 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]