Tzw. „Rozdział Kościoła od Państwa” po australijsku: tradycyjny żydowski ślub w ratuszu

W światowym procesie tzw. „separacji Kościoła i Państwa”, odnotowano kolejny sukces. Tym razem w Australii, gdzie rząd federalny zezwolił po raz pierwszy w historii na przekazanie sal na żydowski ślub jednego z parlamentarzystów.

Tradycyjny ślub (chupah) Michaela Danby, żydowskiego parlamentarzysty, który w niedzielę, 24 lutego br. poślubił Amandę Mendes Da Costa, odbył się w salach The Marble Hall oraz Queens Terrace w ratuszu w Canberra, a uroczyste przyjęcie w salach Mural Hall. Ślub zgromadził 150 gości, w tym samego premiera Kevina Rudd, „ocalałych z Holokaustu” oraz trzech ortodoksyjnych rabinów. Z uwagi na to, że „żydowska społeczność Canberra jest bardzo mała” – jak podkreśla izraelska agencja JTA, sprowadzono dwie ciężarówki koszernej żywności z oddalonego o ponad 400 mil Melbourne.

Wybranka rozwodnika Danby, Amanda Mendes Da Costa, należała do Maranów, czyli do portugalskich Żydów, którzy dla celów utylitarnych w XIV wieku ochrzcili się, jednak potajemnie dalej praktykowali judaizm.

 

ZOB. RÓWNIEŻ:

oraz

oraz

oraz

oraz

 

Opracowanie: WWW.BIBULA.COM na podstawie: materiałów redakcyjnych

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content