Aktualizacja strony została wstrzymana

Walia: Fikcyjne zgłoszenia serii „antysemickich” incydentów

Policja w walijskim mieście Aberystwyth, którego część zamieszkała jest przez ortodoksyjnych Żydów, bada serię zgłoszeń o zaistnieniu „aktów antysemityzmu”.

Po raz pierwszy policjanci interweniowali po otrzymaniu zgłoszenia o „swastykach pomalowanych na trawniku” oraz o „kartkach papieru z namalowaną swastyką rozrzuconych w pobliżu miejsca pobytu kilkudziesięciu chasydzkich Żydów”, lecz po przybyciu na miejsce nie znaleziono żadnego, najmniejszego nawet śladu tego typu napisów, a żaden z licznie odwiedzających te miejsca Żydów nie zgłosił żadnego zażalenia.

Po pewnym czasie, około 30 kartek papieru z namalowaną swastyką znaleziono w innym miejscu, przy drodze niedaleko plaży Ynyslas. Policja sądzi, że zostały one wyrzucone przez okno samochodu.

Na następny dzień policja znów otrzymała zgłoszenie – prawdopodobnie anonimowe – zawiadamiające o „swastykach namalowanych na trawniku” niedaleko pola golfowego w Borth. Gdy jednak policja przybyła na miejsce, nie znaleziono żadnej swastyki i nie odnotowano żadnego zniszczenia, a mieszkańcy nic nie wiedzieli o żadnym zgłoszeniu i żadnym tego typu incydencie.

Po tej serii zgłoszeń, jeden z reporterów pisemka The Cambrian News stwierdził, że był świadkiem „jak grupa młodych ludzi spacerowała po centrum miasta  salutując 'Heil Hitler'”, jednak i ten sygnał okazuje się być fałszywy. Rzecznik prasowy policji powiedziała, że „Policjanci zdają sobie sprawę z tego, że miejsca te w tym czasie były odwiedzane przez duże grupy żydowskie, jednak nie otrzymaliśmy od nich żadnych skarg.”

Pomimo serii  fałszywych zgłoszeń – poza przypadkiem znalezienia wyrzuconych z samochodu kartek ze swastyką, którym zajęła się policja – rzecznik organizacji chroniącej społeczność żydowską Community Security Trust, zdążył pomimo braku jakichkolwiek dowodów wydać odpowiedni werdykt. „Te przypadki antysemityzmu są smutnym przypomnieniem o istnieniu w naszym społeczeństwie bigoterii, która musi być potępiona.”

W przeszłości dochodziło w wielu krajach do przypadków określanych jako „antysemickie”, a których sprawcami byli sami Żydzi. Niedawno opublikowana w Kanadzie książka, autora żydowskiego, wskazuje na kontrolowanie przez Kanadyjski Kongres Żydów organizacji neonazistowskich i wzniecanie zamieszek oraz organizowanie „antysemickich” incydentów. Wielu Żydów było również przyłapanych na gorącym uczynku podczas malowania swastyk i „antysemickich napisów”.

ZOB. RÓWNIEŻ:


Opracowanie: WWW.BIBULA.COM na podstawie: The Jewish Community Online | http://www.thejc.com/news/uk-news/swastika-mystery-aberystwyth

Skip to content