Aktualizacja strony została wstrzymana

Amerykański Komitet Żydowski cenzuruje encyklopedię

Przypominamy informację sprzed 10 lat, pokazującą „wolność słowa” w wydaniu żydowskim…

Dodano: 2008-10-14 3:15 pm

Amerykański Komitet Żydowski zażądał od znanego wydawnictwa Macmillan wycofania z najnowszej „Encyklopedii rasy i rasizmu” hasła „Syjonizm”.

David Harris, dyrektor The American Jewish Committee napisał w liście do Franka Menchaca, wice-prezydenta wydawnictwa Gale [wlaściciela wydawnictwa Macmillan], że „Jest niezrozumiałe, iż tak ceniony wydawca dołączył do encyklopedii o rasizmie [hasło] Syjonizm, [czyli] narodowy ruch Żydów. […] Źadna inna forma nacjonalizmu nie jest uwzględniona w tej trzy-tomowej encyklopedii. Wydawca Gale daje amunicję szkołom i środowiskom akademickim do napaści na Izrael.”

Amerykański Komitet Żydowski kwestionuje opublikowanie hasła „Syjonizm” w The Encyclopedia of Race and Racism, ale również wskazuje na „wiele faktycznych i historycznych nieprawidłowości”. Według Amerykańskiego Komitetu Żydowskiego, Noel Ignatiev, autor hasła „nie posiada studiów żydowskich lub dotyczących Bliskiego Wschodu, a jego poprzednie prace pokazują uprzedzenie do Żydów i Izraela. […] Ponadto, hasło nieprawidłowo przedstawia Syjonizm jako „ideologię rasową”, a także uwypukla starą plotkę o syjonistyczno-nazistowskiej „kolaboracji”.”

David Harris – uważający prawdopodobnie, iż o syjonizmie, Izraelu i Żydach mogą pisać tylko Żydzi, i to najlepiej ci współpracujący z syjonistycznymi organizacjami typu Amerykański Komitet Żydowski czy Światowy Kongres Żydów, a jeśli zabiera się do tego ktoś inny, to musi być to tekst czołobitny – twierdzi dalej: „Pomimo tego, iż hasło jest przedstawiane czytelnikom jako niezależne i bezstronne spojrzenie na Syjonizm, jest ono w rezultacie przepełnione poważnymi błędami i celowymi zniekształceniami. […] To co jest reklamowane jako praca naukowa, jest w rezultacie propagandą, a jest to karygodne.”

 

ZOB. RÓWNIEŻ:

oraz

oraz

 

.