“Wiosna w Kościele”: Kościoły na sprzedaż na aukcji internetowej

Aktualizacja: 2009-07-29 11:37 am

Na aukcji internetowej eBay zamieszczono ofertę sprzedaży pięknego zabytkowego budynku w miejscowości Mt. Carmel w stanie Pennsylvania, służącego wcześniej jako kościół pw. św. Józefa.

Diecezja, pod presją grożących jej wypłat za nadużycia seksualne księży dokonywane w latach posoborowego rozluźnienia obyczajów i rygorów, zmuszona była do sprzedaży za bezcen wielu pięknych kościołów, które teraz oferowane są przez agencje handlu nieruchomościami.

Kościół św. Józefa oferowany za jedyne 199 tysięcy dolarów, pochodzi z 1876 roku i wybudowany został rękami polskich imigrantów. Przez ponad sto lat służył jako polska parafia, a dziś reklamowany jest jako budynek na sprzedaż w “zachwycającym stanie technicznym”. Cechuje się “pięknym wykończeniem, architekturą i stylem.”

Ponad 8000 stóp kwadratowych powierzchni: główny kościół, chór, hol, 4 biura, sala bankietowa w podziemiach i 4 garaże – “gotowe są do przejęcia i wykorzystania jako kościół, biznes lub budynek mieszkalny.”

Nieruchomość oferowana jest przez agencję www.churchpropertylocator.com, która oprócz kościoła św. Józefa proponuje kościół w Nowym Jorku za jedyne 99 tysięcy dolarów oraz kościół w Spencer (Ohio) za 97 tysięcy dolarów.

 

zdjęcie usunięto ze strony źródłowej

Polski kościół św. Józefa na sprzedaż za jedyne 199 tysięcy dolarów
Photo Source: eBay | ChurchProperties

Aby sprostać rosnącym zobowiązaniom finansowym spowodowanym w znacznej części koniecznością wypłat za nadużycia seksualne księży, diecezje zmuszone zostały do upłynniania swoich zasobów, sprzedaży budynków kościelnych, szkolnych, mieszkalnych, połaci ziemskich. Dokładna kwota dotychczas wypłaconych odszkodowań przez Kościół w Stanach Zjednoczonych nie jest publikowana, jednak według nawet pobieżnych obliczeń przekracza już ona od półtora do dwóch miliardów dolarów. W 2004 roku, czyli jeszcze w okresie przed wyrokami lub umowami o największe o odszkodowania, oficjalny dokument pt Raport dotyczący kryzysu w Kościele w Stanach Zjednoczonych, opracowany na zlecenie Konferencji Biskupów Amerykańskich przez specjalną komisję National Review Board (NRB), podawał kwotę przeszło pół miliarda dolarów (dokładnie 572 507 094 dolarów).

Kwota ta wzrosła znacznie w ostatnich latach. Dla przykładu: Dwa lata temu Archidiecezja Los Angeles zgodziła się na wypłatę 660 milionów dolarów odszkodowania za 508 przypadków molestowania, w 2004 roku Diecezja Orange zgodziła się na wypłatę 100 milionów dolarów, a Diecezja San Diego tylko w 2007 roku zapłaciła 198 milionów dolarów.  Archdiecezja Chicago wypłaciła w latach 2001-08 ponad 80 milionów dolarów.

Trend molestowania seksualnego – a dokładnie: molestowania dokonywanego przez księży – homoseksualistów-efebofilów, gdyż stanowili oni z wyjątkiem małego procentu homoseksualistów-pedofilów absolutną większość przypadków – uważnie obserwowany był na wiele lat przed tym jak dowiedziała się o tym opinia publiczna. Już we wrześniu 1981 roku papież Jan Paweł II powołał specjalną komisję pod przewodnictwem biskupa Johna Marshall z Burlington, Virginia, celem zbadania sytuacji w seminariach amerykańskich. Dochodziły stamtąd wielce niepokojące wieści o odstępstwach od nauczania, nadużyciach w liturgii, a także o licznych skandalach seksualnych. Niestety, sama inspekcja odbywała się w sposób kontrolowany przez miejscowych biskupów potrafiących odpowiednio spreparować warunki na czas wizyty. Jak opisują osoby uczestniczące w tych inspekcjach, przypominały one do złudzenia przygotowania do wizyt władców partyjnych w bloku sowieckim, gdyż na czas wizyty np. pospiesznie usuwano z bibliotek seminaryjnych zakazane książki, a seminarzyści zakładali w tym dniu sutannę. Niestety, Stolica Apostolska, szczególnie za pontyfikatu Jana Pawła II, oprócz powołania bezowocnej komisji, nie upominała księży-dysydentów, nie uniemożliwiała świeceń kapłańskich aktywnym homoseksualistom, nie laicyzowała księży-pedofilów i nie karała biskupów-heretyków.

W kilka lat później, podczas debat Konferencji Biskupów Amerykańskich w 1986 roku dyskutowano o coraz wyraźniejszym problemie i w efekcie polecono poważnemu prawnikowi prawa kanonicznego, ojcowi Thomas Doyle, O.P., J.C.D., wnikliwsze zajęcie się tym zagadnieniem i opracowanie raportu. Wyniki badań ojca Doyle’a, zawarte w tzw. Raporcie Doyle-Mounton, były przerażające: przewidywał on, że przy zachowaniu występującej wtedy skali zjawiska (a pamiętajmy, że miało to miejsce 25 lat temu), można będzie spodziewać się w ciągu 10 lat ogromnych odszkodowań za przypadki molestowania dzieci przez księży. Już wtedy szacowano, że odszkodowania te miały sięgać zawrotnej kwoty jednego miliarda dolarów. Rzeczywistość przekroczyła jednak najczarniejsze scenariusze i po dziś dzień wierni, Kościół w Stanach Zjednoczonych oraz cały Kościół powszechny płacą cenę za dopuszczenie przez biskupów – w tym Biskupa Rzymu – do przyzwolenia na posoborowe rozluźnienie obyczajów, prawa i moralności.

ZOB. RÓWNIEŻ:

oraz

 

CZYTAJ:

 

CZYTAJ o mafii homoseksualnej, która zawładnęła Kościołem w USA:

Opracowanie: Bibula Information Service (B.I.S.) - www.bibula.com - na podstawie eBay
Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=11871 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]