Aktualizacja strony została wstrzymana

Ecstasy – cudowny lek?

Lekarze w USA proponują innowacyjny środek na szok pourazowy – narkotyk ecstasy. Chcą jego legalizacji. Co z milionami osób, które mogą przez to stracić zdrowie?

Amerykańscy psycholodzy chcą legalizacji narkotyku Ecstazy. Twierdzą, że może on być wspaniałym lekiem dla osób, które doznały naprawdę poważnych urazów psychicznych. Na razie, środek ten znajduje się na liście zakazanych w USA narkotyków mających „zastosowania w medycynie”.  Poza ecstasy są na nią wpisane takie specyfiki jak LSD, heroina czy meskalina.

– Pozwólcie nam legalnie aplikować narkotyki – apelują psychiatrzy. Domagają się oni wprowadzenia do aptek nie tylko ekstasy, ale też kokainy, morfiny czy opium. W niektórych stanach można już zgodnie z prawem kupić marihuanę do celów medycznych. – To lekarstwo – przekonują lekarze.

Według nich ekstasy to jedyny lek, który może pomóc w trapi zespołu stresu pourazowego. Schorzenie to ma ciężki przebieg i jest uciążliwe. Pacjent nie może normalnie funkcjonować, najprostsze czynności urastaja do niemożliwych. – Nie mogłem nic zrobić. Miałem koszmary. Przeważnie chowałem się w pokoju i nie chciałem go nigdy opuścić – opowiada o swoich przejściach 41 letni amerykański przedsiębiorca, który podczas 4 lat spędzonych w Iraku został poważnie ranny i wrócił w szoku do domu.

Schorzenie, jakim jest szok pourazowy, dotyka ok. tysiące Amerykanów rocznie, głównie byłych żołnierzy i kombatantów. Statystyki podają, że 12 proc. wszystkich kombatantów doznaje tego schorzenia. – Niestety, nauka do tej pory nie znalazła leku na tę chorobę. Źadne substancje nie pomagały. Z wyjątkiem… ecstasy – donosi „The Economist”.

BM/ Economist

Za: Fronda.pl


KOMENTARZ BIBUŁY: Narkotyk o nazwie ulicznej Ecstasy był dotychczas w 100% wytwarzany w Izraelu i rozprowadzany przez żydowskich kurierów, m.in. ortodoksyjnych chasydów.

ZOB. RÓWNIEŻ:

oraz

oraz


Skip to content