Apostazja austriackich biskupów

Austriaccy biskupi nie życzą sobie kolejnych „kontrowersyjnych” nominacji biskupich w ich kraju – informuje dziennik „La Repubblica”.

[…] Cały tekst dostępny w materiale źródłowym

CHR za: Onet.pl/PAP/La Repubblica

Za: Christianitas.pl
„Austria: Bezprecedensowa krytyka Benedykta XVI”

 


 

Zaszczuci konserwatyści z Linzu

Watykan przyjął rezygnację ks. Gerharda Wagnera rzekomo z powodu fali wystąpień z austriackiego Kościoła. Kto jednak i dlaczego z niego występował?

W austriackim Kościele wrzało od długiego czasu, ale po nominacji ks. Wagnera na biskupa pomocniczego diecezji Linz, zagotowało się na dobre. Nominacja – jak podkreślano – była szansą na przywrócenie porządku w Kościele, w którym kręgi laickie od lat próbują liberalizować go od wewnątrz.

– W ostatnich tygodniach wielu konserwatywnych katolików w Austrii przestało płacić składki w proteście przeciwko zbyt liberalnemu stanowisku kościelnych władz – mówi „Rzeczpospolitej” ks. Helmut Trutt, zwierzchnik Bractwa Świętego Piusa X w Austrii. – Nie wiem, czy był to również sposób na wyrażenie poparcia dla ks. Wagnera. Wiem tylko, że na tych ludzi wywarto następnie presję, by opuścili Kościół. Zrobiono wszystko, by się ich pozbyć. Wielu uległo – dodaje ks. Trutt.

Uległ także sam ks. Wagner. Po ogłoszeniu nominacji wielu księży zagroziło, że nie uznają nowego biskupa. Zaczęli wzywać do bojkotu konsekracji. Głośno zaprotestowały też organizacje liberalnych katolików. Wkrótce po zwołanej w tej sprawie nadzwyczajnej sesji episkopatu Austrii ks. Wagner ogłosił swoją rezygnację. – Mnie ona przyniosła ulgę, ale wiem, że są i tacy, których to nie ucieszyło – mówił potem w wywiadzie dla telewizji ORF.

Andrea Tornielli watykanista „Il Giornale” komentuje wydarzenie na swoim blogu. Zauważa, że jest coś dziwnego w wychwalaniu biskupów, którzy otwarcie kontestują nauczanie Kościoła, a zmuszaniu innych do rezygnacji nie z powodu kontestowania dogmatów, ale romansideł „Harrego Pottera” – pisze Tornielli.

AJ/Rz/KAI

Za: Fronda.pl

 


 

ZOB. RÓWNIEŻ:

 


 

Skip to content