Aktualizacja strony została wstrzymana

Za co naprawdę jest atakowany Papież? Kazus Linzu

Im większe sukcesy odnosi Benedykt XVI, tym silniej jest atakowany. Doskonale pokazuje to sprawa ks. Wagnera, nowego biskupa pomocniczego Linzu.

Ksiądz Wagner, dotychczasowy proboszcz w Windischgarsten znany jest ze swej doktrynalnej ortodoksji i wierności nauczaniu Magisterium. To sława zupełnie inna od tej, którą cieszy się jego nowa diecezja. Linz to – zdaniem księdza Keith’a A. Fourniera z Catholic Online – centrum niemal każdej heretyckiej tendencji w Kościele katolickim. Przynajmniej w Europie.

Gherard Maria Wagner, nowy biskup Linzu.

Co ma na myśli duchowny? Diecezja Linz przoduje w eksperymentach liturgicznych. Na długiej liście nadużyć są m.in. „nabożeństwa kobiece” wychwalające Heilige Geistin, czyli „Świętą Duszycę”, celebrowane przez kobiety. Kobieta zajmuje wtedy miejsce kapłana przy ołtarzu oraz zasiada na miejscu biskupa w diecezjalnej katedrze. W 2005 roku tzw. „asystentki pastoralne” nie tylko czytały Ewangelię i głosiły kazanie, lecz nawet wypowiadały część Kanonu. Mimo protestów wiernych, rola asystentek pastoralnych nie została do tej pory znacząco ograniczona. W czasie Mszy Św. wykonują większość czynności, zarezerwowanych dla kapłana: czytanie Ewangelii, głoszenie kazania i rozdawanie komunii. Odprawiają też zamiast księży nabożeństwa.

Gdy w 2006 roku do Wels, jednej z najbardziej „postępowych” parafii w diecezji Linz przydzielony został ksiądz Franciszek Trinkfaß napotkał na stanowczy opór wiernych. Próbował zlikwidować najbardziej rażące nadużycia – współprowadzenie nabożeństw i głoszenie kazań przez świeckich oraz dowolną zmianę tekstów czytań z Mszy Świętej. Starał się też zwolnić katechetkę przygotowującą dzieci do Pierwszej Komunii Świętej, ponieważ otwarcie przyznawała, że nie tylko nie przystępuje do sakramentów, ale nawet nie uczestniczy w niedzielnych Mszach Świętych. Rada parafialna bojkotując wszelkie jego poczynania (mimo poparcia dotychczasowego biskupa dla księdza Trinkfaßa) doprowadziła do tego, że latem 2009 roku odchodzi do innej parafii.

Asystentka pastoralna w Wels podczas Mszy św.

Warto znać ten kontekst, jeśli chcemy zrozumieć dlaczego Benedykt XVI jest atakowany za powołanie na nowego biskupa Linzu właśnie księdza Gerharda Marii Wagnera. Warto też wiedzieć, jakimi metodami jest atakowany sam Wagner.

Nowy biskup Linzu zdobył w mediach czarną sławę po odczytaniu jednego z listów parafialnych. Zadał w nim pytanie, czy „znaczący” wzrost liczby katastrof naturalnych, takich jak huragan Katrina jest wynikiem zanieczyszczenia spowodowanego działalnością człowieka, czy rezultatem zanieczyszenia duchowego. Pytanie to pozostawił bez odpowiedzi, ale media wykorzystały kazanie przeciw księdzu, przypisując mu nazwanie Katriny karą boską za moralne rozpasanie. Ksiądz Wagner wystosował wtedy sprostowanie do Associated Press, uściślając, iż nigdy nie mówił o huraganach jako karze boskiej, a jego esej w pisemku parafialnym miał skłonić parafian do refleksji i dyskusji o zanieczyszeniu duchowym współczesnego świata.

Kolejną sprawą, która zaniepokoiła media były zastrzeżenia księdza Wagnera do książek o Harrym Potterze. Problem w tym, że przed szkodliwością przekazu tej książki dla dzieci ostrzegali od dawna zarówno duchowni, choćby znany paulista, egzorcysta ks. Gabriele Amorth, jak i świeccy krytycy, tacy jak Michael D. O’Brien i Gabriele Kuby. Mało tego, sam Benedykt XVI negatywnie wypowiadał się o książce J. K. Rowling już w czasach kardynalskich. Gdzie ten skandal? Wyłącznie w bezrefleksyjnych atakach na Papieża.

BB/Lifesitenews.com/Kath.net/KNO


Za: Fronda.pl



ZOB. RÓWNIEŻ:

Skip to content