Los Angeles: Przywódca ortodoksyjnych Żydów przyznał się do winy w procesie o oszustwa finansowe

Przywódca ortodoksyjnych Żydów, Główny Rabin sekty Spinka, rabin Naftali Tzvi Weisz przyznał się do winy w procesie określanym przez prokuratorów jako „trwający wiele lat spisek polegający na defraudacji systemu podatkowego oraz prania pieniędzy.”

59-letni rabin Weisz, aresztowany w Los Angeles w grudniu 2007 roku wraz z kilkoma innymi Żydami, przyznał się do zarzucanych czynów. W ciągu ostatnich 10 lat, sekta zbierała od ofiarodawców miliony dolarów, które później, po odliczeniu prowizji, przekazywała z powrotem ofirarodawcom, a ci w nielegalny sposób odliczali darowizny od podatków.

Pieniądze pochodziły z wielu źródeł, m.in. z jubilerskiej dzielnicy Los Angeles i z Izraela i były przerzucane z kont bankowych amerykańskiej filli banku izraelskiego w Los Angeles oraz transferowane nielegalnie z banku w Izraelu. Wszystkie organizacje prowadzone przez sektę Spinka, zarejestrowane jako „organizacje charytatywne”, są podejrzane w sprawie.

Tylko dwóm głównym oskarżonym prokurator zarzuca m.in. 37 przypadków złamania prawa, a ponadto 19 przypadków nielegalnego korzystania z usług pocztowych i 11 przypadków międzynarodowego „prania pieniędzy”.

Sekta Spinka została założona przez Żydów rumuńskich i ma swoje synagogi w Europie i Izraelu, z główną siedzibą w nowojorskim Brooklynie.


ZOB. RÓWNIEŻ:

Opracowanie: WWW.BIBULA.COM na podstawie: Mercury News | http://www.mercurynews.com/california/ci_12827359?nclick_check=1 | IRS Most Wanted | http://irsmostwanted.blogspot.com/2007/12/naftali-tzi-weisz-59-grand-rabbi-of.html

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content