Austria: Zaskakująca decyzja sądu zwalniająca z więzienia wpływowego chasydzkiego rabina, oszusta-milionera

Prominentny żydowski milioner rabin Chaim Strulovitz, który rok temu został aresztowany w Lakewood (stan New Jersey) przez agentów FBI i wobec któreg dokonano ekstradycji do Austrii, został 8 lipca br. w zaskakującej decyzji sądu w Wiedniu skazany na minimalny wymiar kary i zwolniony z więzienia.

61-letni Chaim Moshe Strulovitz vel Ernest Strulovics, chasydzki Żyd został aresztowany pod ciężkimi zarzutami prowadzenia rozległej działalności w latach 1990. zmierzającej do oszukiwania „nie znających języka niemieckiego ubogich imigrantów z południa Europy”. Strulovitz prowadził nielegalną działalność już od roku 1986 lecz później rozbudował ją zakładając firmy, które obiecywały poszkodowanym zbudowanie mieszkań, pobierał opłaty, pobierał pożyczki na nazwiska osób kupujących, po czym ulatniał się z pieniędzmi nie wywiązując się z zobowiązań. Poszukiwany w Austrii, zbiegł do Stanów Zjednoczonych, gdzie poszukiwany był listem gończym przez wiele lat. Podczas czwartego dnia rozprawy przed sądem austriackim oskarżony przyznał się do „kierowania firmami mając na celu oszukanie pewnych osób”. Odmówił on jednak podania szczegółów tłumacząc się, iż „Zgodnie z moją religią, nie mogę zeznawać przeciwko komukolwiek. To jest sprawa bardzo, bardzo ważna dla nas.” Austriacki dziennik Die Presse podaje liczbę 120 oszukanych osób.

Obserwatorzy spodziewali się wyroku sądu w granicach 10 lat pozbawienia wolności, lecz decyzja o zwolnieniu zaskoczyła wszystkich. Sędzia skazał Strulovitza jedynie na 10 miesięcy pozbawienia wolności, zaliczając w poczet wykonania kary okres aresztowania oraz 200 tysięcy dolarów grzywny. Strulovitz wyszedł z sali rozpraw na wolność.

Informacja o zatrzymaniu w 2008 roku oszusta w Stanach Zjednoczonych pojawiła się jedynie w zdawkowym komunikacie lokalnej żydowskiej strony internetowej, zaś informacja o rozprawie i wyroku nie zaistniała dotychczas w żadnym angielskojęzycznym serwisie światowym. Ze źródeł żydowskich wynika niezbicie, że doszło w Austrii do poważnego naruszenia niezawisłości wymiaru sprawiedliwości. „Z pomocą wpływowej osoby z Williamsburga, rabina Moshe David Niederman, rabini spotkali się z sędzią i wyjaśnili mu, że pan Strulovitz nie miał zamiaru wyrządzić żadnej szkody państwu austriackiemu i zasługuje na ułaskawienie.” – stwierdza żydowski serwis VIN.

Wcześniej, „rabin Tetilbaum rozpoczął szerokie działania mające na celu rozpatrzenie różnych sposobów wypuszczenia Strulovitza, włącznie z zaangażowaniem najlepszych prawników. Pomimo tego, wszyscy obawiali się, że Strulovitz będzie skazany na wiele lat więzienia.” – przyznaje serwis żydowski.

Wyrok sądu austriackiego zaskoczył nawet „najlepszych prawników”, rodzinę skazanego i obserwatorów i wskazuje na pozaprawne działania i naciski środowisk żydowskich. Przyznawany przez środowisko chasydzkich Żydów fakt, iż „sąd posiada żelazne dowody mogące skazać Strulovitz na 10 lat więzienia”, okazał się nie być tak wielką przeszkodą dla wpływowych środowisk żydowskich.

Rabin Strulovitz w ciągu dwóch tygodni zamierza powrócić do Stanów Zjednocznonych, gdzie prowadzi swoją synagogę. Jednym z lobbujących za wypuszczeniem oszusta z więzienia był rabin David Neiderman, aktywny działacz blokujący wprowadzenie w życie w Nowym Jorku przepisów Child Victims Act, umożliwiających dochodzenie sprawiedliwości przez ofiary molestowania seksualnego. Pomimo nadreprezentatywnego nagłośnienia medialnego przypadków molestowania seksualnego przez księży katolickich, w innych środowiskach, w tym w znacznej mierze w środowiskach ortodoksyjnych Żydów miało miejsce nadzwyczaj wiele przypadków molestowania seksualnego.

Jeden z wpisów internautów na blogu żydowskim komentującym wyrok austriackiego sądu, dobitnie wyłuszcza spojrzenie żydowskie na zagadnienie oszustwa dokonywanego na nie-Żydach, tak jasno wyłożone w Talmudzie:

„Ofiarami nie są Żydzi, więc nie ma problemu prawnego (Halachy). Jest on cadykiem, który założył synagogę […]. Mamy w końcu rabina, z którego możemy być dumni.”

Opracowanie: WWW.BIBULA.COM na podstawie: Das Online Magazine | http://diegalerie.wordpress.com/2009/07/08/ernest-strulovics-ein-freier-mann-nun-warten-zivilklagen/ | VIN | http://www.vosizneias.com/34778/2009/07/09/vienna-satmar-rabbi-instrumental-in-successful-release-of-charedi-from-austrian-jail/ | Wiener Zeitung | http://www.wienerzeitung.at/DesktopDefault.aspx?TabID=3941&Alias=wzo&cob=424366

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content