Kolejne aresztowanie izraelskich Żydów wyłudzających pieniądze od amerykańskich emerytów

Specjalna jednostka policji w Tel Awiwie aresztowała dziewięciu Żydów, obywateli Izraela pod zarzutem dokonania wielomilionowego oszustwa i wyłudzenia pieniędzy od amerykańskich emerytów.

Oskarżeni, wszyscy w wieku od 20 do 30-kilku lat, dzwonili do emerytów w Stanach Zjednoczonych wmawiając im, że wygrali w loterii znaczną kwotę. Oszuści przekonywali, że celem pobrania wygranej należy dokonać przelewu pewnej „opłaty manipulacyjnej” na zagraniczne konto,  „opłaty” sięgającej nawet kilkaset tysięcy dolarów. System funkcjonował według znanej metody tzw. nigeryjskiego szwindlu (Nigerian scam). Dochodzenie prowadzone było w porozumieniu z amerykańskimi służbami specjalnymi.

Kilka tygoodni temu strona amerykańska naciskała na służby w Izraelu aby nie zwlekać z rozpoczęciem procedury ekstradycyjnej innej grupy Żydów izraelskich, tym razem dziesięciu osób, którzy dokonali wyłudzeń według tego samego systemu na sumę 2 milionów dolarów. Pierwsze przesłuchanie ekstradycyjne odbyło się w zeszłym tygodniu. Amerykańskie służby w Nowym Jorku powiedziały, że ofiarami są „osoby stare i niedołężne”.

Tzw. nigeryjski szwindel polega na wyłudzeniu od ofiary pieniędzy, które przelewane są na konto w dalekim kraju, np.  w Nigerii. Szwindel ten nosi również inne nazwy, jak Nigerian Letter, 419 Fraud, czy też Russian-Ukrainian Scam („szwindel rosyjsko-ukraiński”). Pomimo wyraźnego zaangażowania wielu Żydów w tego typu działalność przestępczą, nikt nie ośmiela się rozszerzyć nazwy tego przestępstwa i dodać adekwatne określenia, np. „szwindel żydowski” albo „szwindel Żydów izraelskich”.


Opracowanie: WWW.BIBULA.COM na podstawie: Haaretz | http://www.haaretz.com/hasen/spages/1097901.html

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content