Kolejne aresztowanie izraelskich Żydów wyłudzających pieniądze od amerykańskich emerytów

Aktualizacja: 2009-07-5 10:23 pm

Specjalna jednostka policji w Tel Awiwie aresztowała dziewięciu Żydów, obywateli Izraela pod zarzutem dokonania wielomilionowego oszustwa i wyłudzenia pieniędzy od amerykańskich emerytów.

Oskarżeni, wszyscy w wieku od 20 do 30-kilku lat, dzwonili do emerytów w Stanach Zjednoczonych wmawiając im, że wygrali w loterii znaczną kwotę. Oszuści przekonywali, że celem pobrania wygranej należy dokonać przelewu pewnej “opłaty manipulacyjnej” na zagraniczne konto,  “opłaty” sięgającej nawet kilkaset tysięcy dolarów. System funkcjonował według znanej metody tzw. nigeryjskiego szwindlu (Nigerian scam). Dochodzenie prowadzone było w porozumieniu z amerykańskimi służbami specjalnymi.

Kilka tygoodni temu strona amerykańska naciskała na służby w Izraelu aby nie zwlekać z rozpoczęciem procedury ekstradycyjnej innej grupy Żydów izraelskich, tym razem dziesięciu osób, którzy dokonali wyłudzeń według tego samego systemu na sumę 2 milionów dolarów. Pierwsze przesłuchanie ekstradycyjne odbyło się w zeszłym tygodniu. Amerykańskie służby w Nowym Jorku powiedziały, że ofiarami są “osoby stare i niedołężne”.

Tzw. nigeryjski szwindel polega na wyłudzeniu od ofiary pieniędzy, które przelewane są na konto w dalekim kraju, np.  w Nigerii. Szwindel ten nosi również inne nazwy, jak Nigerian Letter, 419 Fraud, czy też Russian-Ukrainian Scam (“szwindel rosyjsko-ukraiński”). Pomimo wyraźnego zaangażowania wielu Żydów w tego typu działalność przestępczą, nikt nie ośmiela się rozszerzyć nazwy tego przestępstwa i dodać adekwatne określenia, np. “szwindel żydowski” albo “szwindel Żydów izraelskich”.


Opracowanie: Bibula Information Service (B.I.S.) - www.bibula.com - na podstawie Haaretz
Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=11054 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]