Aktualizacja strony została wstrzymana

Los Angeles: Kardynał Mahony zakazał wstępu bp. Richardowi Williamsonowi do swojej diecezji

Biskup Diecezji Los Angeles, kardynał Roger Mahony wydał 3 marca br. oświadczenie, w którym zakazuje biskupowi Richardowi Williamsonowi wstępu jako kapłan, „do jakiegokolwiek kościoła, szkoły czy instytucji kościelnej na terenie archidiecezji”.

Oświadczenie kardynała Mahony podpisane zostało wspólnie przez dwóch członków Amerykańskiego Komitetu Żydowskiego. Oświadczenie wydane zostało pomimo braku jakichkolwiek znanych planów przyjazdu biskupa Williamsona do Kalifornii, pomijając również fakt kanonicznej legalności tego typu oświadczenia, tym bardziej podejrzanego, że podpisanego przez zadeklarowanych Żydów, czyli wrogów Chrystusowego Kościoła katolickiego.

Kardynał Roger Mahony należy do najbardziej liberalnego skrzydła Kościoła w Stanach Zjednoczonych. Dał się poznać jako inicjator modernistycznych eksperymentów liturgicznych graniczących z bluźnierstwem, wprowadził tzw. tańce liturgiczne, wspiera ruch pro-homoseksualny, angażuje się w radykalnie lewicowe projekty polityków amerykańskich, aktywnie przyczynia się do judaizacji Kościoła katolickiego. Do godności kardynalskiej wyniósł go w czerwcu 1991 roku papież Jan Paweł II.

Mahony zasłynął również jako inicjator budowy modernistycznego budynku przypominającego monstrualnej wielkości schron, który nazwał katedrą. W czasach kryzysu finansowego obejmującego posoborowy Kościół i ciągłego braku funduszy na utrzymanie starzejących się kościołów, budowa katedry-koszmaru architektonicznego pochłonęła prawie ćwierć miliarda dolarów. (zob. poniżej: „Jak kardynał Roger Mahony finansuje swoją nową katedrę w Los Angles?”)

W styczniu br. prokurator federalny dystryktu Los Angeles rozpoczął osobiście śledztwo przeciwko kardynałowi Rogerowi Mahony, podejrzanemu o udział w ukrywaniu księży ze swojej archidiecezji – sprawców molestowania seksualnego.

Biskup Richard Williamson z Bractwa św. Piusa X stał się obiektem nagonki żydowskich i filosemickich grup po tym, jak w listopadzie ubiegłego roku w udzielonym szwedzkiej telewizji wywiadzie wyraził opinię o wykorzystaniu tzw. komór gazowych w niemieckich obozach koncentracyjnych, oraz nie zgodził się z oficjalną liczbą „6 milionów” ofiar żydowskich, uważając ją za wielokrotnie zawyżoną.


ZOB. RÓWNIEŻ:

oraz


Jak kardynał Roger Mahony finansuje swoją nową katedrę w Los Angles?

Kardynal Mahony wybudował za 200 milionów dolarów katedrę w Los Angeles. Straszy ona nie tylko swoją architekturą New Age, ale historią powstania.

Przypomnijmy może kilka faktów. Kardynał Roger Mahony postanowił wybudować w swej archidiecezji katedrę. Niby szczytny cel, tym bardziej, że byłaby to pierwsza katedra zbudowana w USA w ciągu ostatniego ćwierćwiecza. Projekt Kardynała jest potężny: 11 piętrowa katedra plus olbrzymie centrum konferencyjne i biurowe, plebania, trzypoziomowy podziemny parking, wszystko otoczone wielkim placem parkowym. Pomijając w tym momencie sam projekt i jego akcenty niekatolickie, bowiem więcej w nim elementów New Age i uniwersalizmu niż katolicyzmu, najtrudniejsze zadanie polegało na sfinansowaniu tak wielkiego przedsięwzięcia. A mowa jest na dzisiaj już o 200 milionach dolarów. Tutaj kardynał Mahony okazał się zręcznym Managerem, biznesmanem, niestety raczej uwypuklając przywary towarzyszące tym profesjom.
Zarówno wierni archidiecezji Los Angeles, jak i nawet przychylna Kardynałowi prasa wyczuwają już od lat wiele nieprawidłowości w sposobach zdobywania pieniędzy na ten cele. Wychodzi na to, że budowa jest niemal w całosci finansowana przez znane rodziny biznesmenów i korporacje prywatne, a kontrakty należą na najściślej strzeżonych tajemnic archidiecezji. Mimo tego powoli przebijają się informacje dotyczące tych geszeftów.
Przede wszystkim już w 1997 Kardynał zawarł umowę z trzecią największą na świecie firmą świadczącą usługi cmentarne Stewart Enterprises Inc., z siedzibą w New Orlean. Firma Stewart otrzymała prawo wyłączności na usługi pogrzebowe w archidiecezji przez okres 40 lat. Ten Deal przysparzając archidiecezji miliony dolarów, eliminuje jednak wiele konkurencyjnych małych firm, w tym wiele będących w rękach katolików. Zwiększa również koszty pogrzebów nawet o 50 procent. Kto na tym naprawdę zyskuje? Katolicy z archidiecezji czy polityczny projekt Kardynała?
Podejrzanie wygląda również lista innych kontrahentów i dawców. Znajdziemy tam i rodziny Murdoch, Bloomingdale, Dohney, Hilton, a od strony korporacyjnej: Walt Disney Co, Kaiser Permanente, Edison International, Wells Fargo, Bank of America, Times Mirror Foundation. Jest też i firma Western Sequoia, która otrzymała prawo wyłączności w archidiecezji na sprzedaż swych trumien, nagrobków, itp.
Przeglądając tę listę trudno nie powstrzymać się od zwrócenia uwagi, że darczyńcami (czy tylko darczyńcami?) są firmy, które prowadzą często jawnie antykatolicką działalność, jak na przykład Disney produkujące demoralizujące filmy, Keiser Permanente, firma ubezpieczeniowa prowadząca kliniki aborcyjne, itp. Czy przedstawiciele Kościoła powinni wiązać swe projekty z takimi źródłami pieniędzy?

No, ale to nie wszystko. Byłoby za pięknie i niejeden przymknąłby oczy na te ekscesy w imię nadrzędnego celu. Istnieje jednak podwójne dno Kardynała Mahony. A zwie się ono: awersja do Tradycji. Jednym z celów, przemienionych z czasem w obsesje, stało się zburzenie pięknej, historycznej 125-letniej katedry Św. Vibiana i zastąpienie jej przez swój polityczny 200-milionowy projekt. Od wielu lat istnieje zorganizowany komitet ochrony Katedry, lecz od 1995 roku decyzja Kardynała o jej zburzeniu okazuje się być nieodwołalna. Ucieka się on zresztą do środków delikatnie mówiąc nieetycznych. Gdy w 1996 roku nawiedziło Los Angeles małe trzęsienie ziemi (3.6 stopnia), podczas którego nie zanotowano w mieście żadnych szkód, Kardynał natychmiast zwrócił sie do władz miasta o zbadanie uszkodzeń Katedry. Inspekcja trwająca 20 minut zauważyła kilka pęknięć na prawie 30-metrowej wieży Katedry. Już nastepnego dnia władze miasta wystosowały ultimatum dając archidiecezji 72 godziny na podjęcie decyzji. Kardynał Mahony podjął po cichu decyzję o natychmiastowej rozbiórce Katedry i tylko postawa wiernych i opozycja konserwatora zabytków powstrzymały od rozpoczęcia prac rozbiórkowych. Kardynał odmówił jednak finansowania prac konserwacyjnych, mówiąc że nie stać go na 65 milionów dolarów. Skąd wzięła się ta liczba, nikt nie wie, bowiem nowi właściciele (katedra została w końcu sprzedana…) mówią, że prace te będą kosztowały tylko 2.5 miliona dolarów.
W maju 1996, ku zaskoczeniu wszystkich, buldożery wkroczyły na plac i to mimo, iż archidiecezja nie uzyskała zgody miasta na prowadzenie prac rozbiórkowych. Po szarpaninach słownych, władze dwukrotnie podtrzymały decyzje o zakazie rozbiórki. Na dodatek niezależni inspektorzy badając wieże, która rzekomo ucierpiała od trzęsienia ziemi, stwierdzili, że „pęknięcia” na niej powstały w 1987 roku jako efekt prac nad antysejsmicznymi wzmocnieniami wieży. Nie stwiedzono żadnych uszczerbków w jej konstrukcji.

To tylko kilka przykładów działalności Kardynała Rogera Mahony. Jak widać, polityczne ambicje Kardynała niewiele maja wspólnego z duchem katolicyzmu. Znany jest on zreszta jako wspierający ruchy destrukcyjne w Kosciele. No, ale zostawmy te historie na kiedy indziej.

Katedra St. Vibiana, sprzedana w końcu przez kard. Mahony. Dziś – centrum sztuki nowoczesnej…

A to „dzieło kard. Mahony”, czyli nowa „katedra” diecezji Los Angeles (Cathedral of Our Lady of the Angels). Potwór architektoniczny straszący swoją ohydą. Ohyda spustoszenia – oto podsumowanie działalności kardynała Mahony i jemu podobnych. No, ale po ścisłych koneksjach kardynała z antychrześcijańskimi grupami widać skąd bierze on swoje inspiracje.

Na podstawie: The Wanderer, 2002-01-10

Powyższy tekst ukazał sie dnia 11 stycznia 2002 roku w portalu internetowym Laudetur Iesus Christus! prowadzonym przez Lecha Maziakowskiego. Portal ten funkcjonował w latach 2002-2003.


Opracowanie: WWW.BIBULA.COM na podstawie: MercuryNews |

Skip to content