Prokurator federalny postawi zarzuty kardynałowi Rogerowi Mahony?

Prokurator federalny dystryktu Los Angeles rozpoczął osobiście śledztwo przeciwko kardynałowi Rogerowi Mahony, podejrzanemu o udział w ukrywaniu księży ze swojej archidiecezji – sprawców molestowania seksualnego – donosi dziennik The Los Angeles Times.

Wobec kardynała Rogera M. Mahony oraz prawdopodobnie innych przywódców Kościoła w Stanach Zjednoczonych, prokurator Thomas P. O’Brien zamierza zastosować – nieco zawikłane, tajemnicze i wcześniej zdelegalizownae przez jeden sąd lecz przywrócone przez inny – procedury znane pod pojęciem „honest services fraud„, stosowane w wielkich sprawach korupcyjnych.

Prokurator O’Brien odmówił na razie skomentowania doniesień o rozpoczęciu dochodzenia, lecz potwierdził ten fakt adwokat Archidiecezji Los Angeles i kardynała Mahony, J. Michael Hennnig, który przyznał, że „archdiecezja została poproszona o udostępnienie danych pewnej liczby księży”. Henning nie potwierdził jednak doniesień jakoby kardynał Mahony był również przedmiotem śledztwa.

Kardynał Roger Mahony jest skrajnie liberalnym hierarchą amerykańskim, znanym z wielu inicjatyw ultra-modernistycznych eksperymentów liturgicznych, włącznie z tzw. tańcami liturgicznymi, wspierania ruchu pro-homoseksualnego, zaangażowania się w polityczne projekty lewicowych polityków amerykańskich.

Zasłynął również jako inicjator budowy modernistycznego budynku przypominającego monstrualnej wielkości schron, który nazwał katedrą. W czasach kryzysu finansowego obejmującego posoborowy Kościół i ciągłego braku funduszy na utrzymanie starzejących się kościołów, budowa katedry-koszmaru architektonicznego pochłonęła prawie ćwierć miliarda dolarów.

Katedra St. Vibiana, sprzedana przez kard. Mahony. Dziś – centrum sztuki nowoczesnej

Dzieło kard. Mahony – nowa „katedra” diecezji Los Angeles (Cathedral of Our Lady of the Angels)ZOB. RÓWNIEŻ:

oraz


Jak kardynał Roger Mahony finansuje swoją nową katedrę w Los Angles?

Kardynal Mahony wybudował za 200 milionów dolarów katedrę w Los Angeles. Straszy ona nie tylko swoją architekturą New Age, ale historią powstania.


Przypomnijmy może kilka faktów. Kardynał Roger Mahony postanowił wybudować w swej archidiecezji katedrę. Niby szczytny cel, tym bardziej, że byłaby to pierwsza katedra zbudowana w USA w ciągu ostatniego ćwierćwiecza. Projekt Kardynała jest potężny: 11 piętrowa katedra plus olbrzymie centrum konferencyjne i biurowe, plebania, trzypoziomowy podziemny parking, wszystko otoczone wielkim placem parkowym. Pomijając w tym momencie sam projekt i jego akcenty niekatolickie, bowiem więcej w nim elementów New Age i uniwersalizmu niż katolicyzmu, najtrudniejsze zadanie polegało na sfinansowaniu tak wielkiego przedsięwzięcia. A mowa jest na dzisiaj już o 200 milionach dolarów. Tutaj kardynał Mahony okazał się zręcznym Managerem, biznesmanem, niestety raczej uwypuklając przywary towarzyszące tym profesjom.
Zarówno wierni archidiecezji Los Angeles, jak i nawet przychylna Kardynałowi prasa wyczuwają już od lat wiele nieprawidłowości w sposobach zdobywania pieniędzy na ten cele. Wychodzi na to, że budowa jest niemal w całosci finansowana przez znane rodziny biznesmenów i korporacje prywatne, a kontrakty należą na najściślej strzeżonych tajemnic archidiecezji. Mimo tego powoli przebijają się informacje dotyczące tych geszeftów.
Przede wszystkim już w 1997 Kardynał zawarł umowę z trzecią największą na świecie firmą świadczącą usługi cmentarne Stewart Enterprises Inc., z siedzibą w New Orlean. Firma Stewart otrzymała prawo wyłączności na usługi pogrzebowe w archidiecezji przez okres 40 lat. Ten Deal przysparzając archidiecezji miliony dolarów, eliminuje jednak konkurencje małych firm, w tym wiele będących w rękach katolików. Zwiększa również koszty pogrzebów nawet o 50 procent. Kto na tym naprawdę zyskuje? Katolicy z archidiecezji czy polityczny projekt Kardynała?
Podejrzanie wygląda również lista innych kontrahentów i dawców. Znajdziemy tam i rodziny Murdoch, Bloomingdale, Dohney, Hilton, a od strony korporacyjnej: Walt Disney Co, Kaiser Permanente, Edison International, Wells Fargo, Bank of America, Times Mirror Foundation. Jest też i firma Western Sequoia, która otrzymała prawo wyłączności w archidiecezji na sprzedaż swych trumien, nagrobków, itp.
Przeglądając tę listę trudno nie powstrzymać się od zwrócenia uwagi, że darczyńcami (czy tylko darczyńcami?) są firmy, które prowadzą często jawnie antykatolicką działalność, jak na przykład Disney produkujące demoralizujące filmy, Keiser Permanente, firma ubezpieczeniowa prowadząca kliniki aborcyjne, itp. Czy przedstawiciele Kościoła powinni wiązać swe projekty z takimi źródłami pieniędzy?

No, ale to nie wszystko. Byłoby za pięknie i niejeden przymknąłby oczy na te ekscesy w imię nadrzędnego celu. Istnieje jednak podwójne dno Kardynała Mahony. A zwie się ono: awersja do Tradycji. Jednym z celów, przemienionych z czasem w obsesje, stało się zburzenie pięknej, historycznej 125-letniej katedry Św. Vibiana i zastąpienie jej przez swój polityczny 200-milionowy projekt. Od wielu lat istnieje zorganizowany komitet ochrony Katedry, lecz od 1995 roku decyzja Kardynała o jej zburzeniu okazuje się być nieodwołalna. Ucieka się on zresztą do środków delikatnie mówiąc nieetycznych. Gdy w 1996 roku nawiedziło Los Angeles małe trzęsienie ziemi (3.6 stopnia), podczas którego nie zanotowano w mieście żadnych szkód, Kardynał natychmiast zwrócił sie do władz miasta o zbadanie uszkodzeń Katedry. Inspekcja trwająca 20 minut zauważyła kilka pęknięć na prawie 30-metrowej wieży Katedry. Już nastepnego dnia władze miasta wystosowały ultimatum dając archidiecezji 72 godziny na podjęcie decyzji. Kardynał Mahony podjął po cichu decyzję o natychmiastowej rozbiórce Katedry i tylko postawa wiernych i opozycja konserwatora zabytków powstrzymały od rozpoczęcia prac rozbiórkowych. Kardynał odmówił jednak finansowania prac konserwacyjnych, mówiąc że nie stać go na 65 milionów dolarów. Skąd wzięła się ta liczba, nikt nie wie, bowiem nowi właściciele (katedra została w końcu sprzedana…) mówią, że prace te będą kosztowały tylko 2.5 miliona dolarów.
W maju 1996, ku zaskoczeniu wszystkich, buldożery wkroczyły na plac i to mimo, iż archidiecezja nie uzyskała zgody miasta na prowadzenie prac rozbiórkowych. Po szarpaninach słownych, władze dwukrotnie podtrzymały decyzje o zakazie rozbiórki. Na dodatek niezależni inspektorzy badając wieże, która rzekomo ucierpiała od trzęsienia ziemi, stwierdzili, że „pęknięcia” na niej powstały w 1987 roku jako efekt prac nad antysejsmicznymi wzmocnieniami wieży. Nie stwiedzono żadnych uszczerbków w jej konstrukcji.

To tylko kilka przykładów działalności Kardynała Rogera Mahony. Jak widać, polityczne ambicje Kardynała niewiele maja wspólnego z duchem katolicyzmu. Znany jest on zreszta jako wspierający ruchy destrukcyjne w Kosciele. No, ale zostawmy te historie na kiedy indziej.

Na podstawie: The Wanderer, 2002-01-10

Powyższy tekst ukazał sie dnia 11 stycznia 2002 roku w portalu internetowym Laudetur Iesus Christus! prowadzonym przez Lecha Maziakowskiego. Portal ten funkcjonował w latach 2002-2003.


Skip to content