Aktualizacja strony została wstrzymana

Rząd argentyński wydał nakaz opuszczenia kraju przez bpa Williamsona

Biskup Richard Williamson z Bractwa św. Piusa X, który poprzez swoją wypowiedź określoną jako „negującą Holokaust”, pozbawiony został funkcji rektora seminarium w Argentynie, otrzymał od władz kraju nakaz opuszczenia Argentyny w ciągu 10 dni.

Minister Spraw Wewnętrznych Argentyny podał, że przyczyną wydania tej decyzji jest „zaniechanie podania w formularzu imigracyjnym prawdziwego miejsca zatrudnienia jako rektor seminarium oraz w związku z tym, że jego komentarze 'głęboko uraziły argentyńskie społeczeństwo, żydowską społeczność i całą ludzkość, poprzez zaprzeczanie historycznej prawdzie'” – podaje agencja Associated Press.

Guillermo Oliveri, sekretarz argentyńskiego departamentu do spraw stosunków religijnych wyjaśniał, że przedstawiciele służb imigracyjnych właśnie zdali sobie sprawę, że biskup Williamson dokonał zmiany miejsca pracy, bez zadeklarowania tego faktu.

Pomimo sztucznie wyglądającego argumentu o braku właściwej rejestracji, Oliveri dodał, że sprawa wypowiedzi bpa Williamsona odegrała decydującą rolę w decyzji rządu. „Całkowicie zgadzam się z decyzją wydalenia człowieka przebywającego w naszym kraju, tego człowieka którego oświadczenia negują jedną z największych tragedii ludzkości.”

Rzecznik Watykanu, ks. Federico Lombardi powiedział, że Watykan nie skomentuje decyzji rządu argentyńskiego.

Agencja informacyjna AP przytacza też wypowiedzi bpa Williamsona przypomniane przez żydowską Ligę Antydefamacyjną. Biskup Williamson miał w 1989 roku powiedzieć, iż „To Żydzi wymyślili ten Holokaust” oraz „Ani jeden Żyd nie zginął w komorach gazowych. To wszystko to jest kłamstwo, kłamstwo, kłamstwo.”

W udzielonym dla szwedzkiej telewizji wywiadzie, bp Williamson zaprzeczył ludobójczemu wykorzystaniu komór gazowych i określił rzeczywistą liczbę ofiar żydowskich na 200-300 tysięcy zamiast 6 milionów. Wywiad ten, zupełnie nieznany przez ponad 2 miesiące, został rozpowszechniony przez media na dwa dni po ukazaniu się pogłosek o możliwości zniesienia tzw. ekskomuniki zaciągniętej przez czterech biskupów Bractwa, w tym bp. Williamsona.

Środowiska nieprzychylne odwróceniu zgubnego dla Kościoła posoborowego trendu „dialogowania”, szczególnie z odwiecznymi wrogami Kościoła, w ewidentny sposób wykorzystały opinię biskupa Williamsona do wściekłego ataku na Ojca Świętego, Bractwo i samego biskupa Williamsona.

Dyskusja nad niektórymi aspektami wydarzeń II Wojny Światowej, w tym poruszone przez biskupa Williamsona zagadnienia ludobójczego wykorzystania komór gazowych w niemieckich obozach koncentracyjnych oraz oficjalnie podawana liczba 6 milionów ofiar żydowskich, jest zakazana i obciążona wysokimi karami więzienia. W krajach tzw. demokracji zachodnich wielu naukowców i działaczy odsiaduje wyroki więzienia tylko za głoszenie opinii niezgodnych z oficjalną wersją wydarzeń.

Opracowanie: Bibula Information Service (B.I.S.) na podstawie: AP


ZOB. RÓWNIEŻ:


.