Naukowcy australijscy: Wszyscy Australijczycy będą zaimplantowani mikroczipami

Aktualizacja: 2009-02-4 12:17 pm

-Wszyscy Australijczycy będą zaimplantowani mikroczipami dla celów identyfikacyjnych i śledzenia przemieszczania się, a nastąpi to w ciągu dwóch-trzech generacji – powiedział prominentny naukowiec z australijskiego uniwersytetu.

Celem określenia nowego zjawiska, Michael G. Michael z uniwesytetu University of Wollongong’s School of Information Systems and Technology, stworzył nowe pojęcie “uberveillance”, jako zbitka słowna od niemieckiego “uber” (ponad) i “surveillance” (inwigilacja, śledzenie), wyrażając tym samym zarówno grozę niemieckiego totalitaryzmu czasów wojny, jak i współczesnego zjawiska kreowania inwigilacji obywateli prowadzonej przez komórki rządowe oraz instytucje prywatne i półprywatne.

Uberveillance nie oznacza śledzenie z zewnątrz, “z góry”, lecz śledzenie “od środka”, poprzez mikroczipy zaimplantowane w naszych ciałach” – wyjaśnia dr Michael.

Mikroczipy są urządzeniami wielkości ziarenka ryżu, które bezboleśnie można implantować w ciele człowieka, dzisiaj najczęściej w górnym ramieniu. Jak twierdzą lekarze, usunięcie zaimplantowanego czipu jest skomplikowane, gdyż trudne jest do ustalenia dokładne położenie mikroczipu, nawet przy pomocy zdjęć rentgenowskich.

Najbardziej znanym i innowacyjnym producentem mikrochipów o nazwie VeriChip, jest amerykańska firma Applied Digital Solutions. Mikroczipy umożliwiają bezprzewodową indentyfikację nosiciela i mogą służyć do kontroli nad człowiekiem.

Mikroczipy VeriChips są już powszechnie stosowane do znakowania zwierząt, lecz intensywnie promowuje się je również do “celów medycznych”. “Naszym celem są pacjenci wysokiego ryzyka, a możliwości naszych produktów to identyfikacja tych pacjentów i ich historii medycznej w przypadku zagrożenia ich życia” – wyjaśnia przedstawicielka firmy Applied Digital Solutions, Allison Tomek.

Dr Micheal twierdzi, że dalszy rozwój technologii doprowadzi do stworzenia urządzenia z możliwościami śledzenia przy pomocy satelitarnych sygnałów GPS, urządzenia tak małego, że zmieści się w gabarytach mikrochipu i będzie mogło być wszczepione pod skórę człowieka.

“Ta ‘czarna skrzynka'” – stwierdza dr Michael – “będzie ‘świadkiem’ naszego przemieszczania się, ‘świadkiem’ wypowiadanych słów, a nawet naszych myśli, i będzie odgrywała podobną rolę jak ‘czarne skrzynki’ instalowane w samolotach.” Dr Michael przewiduje, że rozwój technologii Uberveillance doprowadzi do stopniowego wyeliminowania elektronicznych paszportów i identyfikatorów.

“Wydaje mi się, że mikroczipowanie stanie się w końcu obowiązkowe w kontekście identyfikacji jako elementu systemu ‘bezpieczeństwa narodowego'” – stwierdza dr Michael, który wraz z żoną, Katian Michael,  jest wykładowcą w szkole informatyki i technologii.

Stwierdza on, że śledzenie i identyfikacja każdego człowieka nie jest sprawą przyszłości, lecz jest już bardzo konkretną rzeczywistością i na przykład już dzisiaj każda osoba z telefonem komórkowym może być zlokalizowana z dokładnością do 15 metrów. “Najczarniejszy scenariusz rozwoju technologii doprowadzi do całkowitej utraty praw człowieka” – stwierdza australijski naukowiec.

Spodziewając się takiej możliwości, sześć stanów amerykańskich, w tym Wisconsin i Północna Dakota wprowadziły do swoich stanowych przepisów zakaz przymusowego implantowania czipów. Australia nie posiada takiego prawa i naukowcy wyrażają obawę, że stanie się ona terenem z szerokim, a może i obowiązkowym zastosowaniem nowoczesnych technologii inwigilacyjnych.ZOB RÓWNIEŻ:


Opracowanie: Bibula Information Service (B.I.S.) - www.bibula.com - na podstawie materiałów redakcyjnych
Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=6209 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]