Big Brother wg Unii Europejskiej: każdy przebywający na lotnisku będzie musiał nosić na szyi tabliczkę z chipem RFID

Aktualizacja: 2006-10-13 12:00 am

Wszyscy pasażerowie i odwiedzający lotniska w Unii Europejskiej będą wkrótce zmuszeni do zakładania na szyję specjalnych tabliczek wyposażonych w transmitery radiowe RFID (Radio-Frequency ID). Finansowany z funduszu Unii Europejskiej projekt o nazwie “Polepszenie wydajności lotnisk, zwiększenie bezpieczeństwa i przepływu pasażerów poprzez zwiększenie monitoringu pasażerów”, zakłada wyposażenie lotnisk w zaawansowane systemu komputerowe umożliwiające dokładne śledzenie poruszania się każdego pasażera. Systemy nadajników-chipów RFID i czulych anten-odbiorników będą sprzęgnięte z kamerami dużej rozdzielczości.

System, opracowywany w ramach konsorcjum o nazwie Optag składa się z m.in. z najnowszej generacji specjalnych radiowych nadajników RFID, które po dwóch i pół roku prac zostały skonstruowane przez University of Central London. Dr Paul Brennan, szef grupy Anten i Radarów londyńskiego uniwersytetu twierdzi, że opracowane nadajniki RFID są o wiele bardziej zaawansowane technologicznie niż stosowane coraz częściej w sklepach “zwykle” nadajniki RFID. “[Nowe chipy] mają duży zasięg, wynoszący od 10 do 20 metrów, a system jest tak opracowany, że chipy mogą być zlokalizowane z dokładnością do jednego metra przy możliwości lokalizacji tysięcy takich nadajników na określonym terenie” – mówi dr Brenner.

Powszechne zastosowanie systemu, na którego badania Unia Europejska wyłożyła wstępnie 2,5 miliona Euro, może nastąpić wkrótce. W pełni działający system jest obecnie testowany na węgierskim lotnisku Debrecen Airport.

KOMENTARZ BIBUŁY (dodany 20 października 2006): O “szybkości” w informowaniu Czytelników o niektórzych sprawach przez główne polskojęzyczne gazety wydawane w Polsce świadczy kolejny przykład: Serwis Informacyjny BIBUŁY zamieścił powyższą informację 13 października, a serwis internetowy Gazety Wyborczej raczył zdawkowo poinformować Czytelników dopiero 17 października (GW: “Naukowcy: Metkujmy pasażerów samolotów” 2006-10-17, ostatnia aktualizacja 2006-10-17 10:02). Coraz bardziej niesprawne te Agory… A inne media, jeszcze później, lub wcale…

Opracowanie: Bibula Information Service (B.I.S.) - www.bibula.com - na podstawie materiałów redakcyjnych
Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=637 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]