Aktualizacja strony została wstrzymana

Sposób na paszporty biometryczne?

Nowe paszporty zawierające elektroniczne czipy RFID wydawane od stycznia 2006 roku przez amerykański Departament Stanu oraz od sierpnia przez polskie Ministerstwo MSWiA, stwarzają poważne zagrożenie dla prywatności danych właściciela paszportu. O niebezpieczeństwach tych informowaliśmy już kilkakrotnie (zob. spis poniżej). W Stanach Zjednoczonych osoby sprzeciwiające się wprowadzeniu technologii RFID do dokumentów identyfikacyjnych wyrażają wielkie zaniepokojenie zupełnym brakiem reakcji rządu na monity specjalistów wskazujące i dokumentujące te niebezpieczeństwa. Ten brak reakcji i kontynuowanie planu świadczyć może o czysto politycznych a nie merytorycznych motywach wprowadzenia technologii RFID. Wobec tej sytuacji, osoby sprzeciwiające się tej technologii, podzielili się sposobami „wyłączenia” tych nadajników RFID. Ostrzeżono równocześnie, iż próby naruszenia integralności paszportu, jest zagrożone karą do 25 pozbawienia wolności. Dla celów czysto edukacyjnych, warto zapoznać się z tymi uwagami.

Paszporty wyposażone w czipy RFID najlatwiej jest rozpoznać po umieszczonym na okładce specjalnym znaczku (Logo – zob. poniżej). Również pogrubienie jednej z okładek, z reguły ostatniej, świadczyć może o umieszczeniu w niej tego specjalnego chipa. Niestety nie powiodą się próby zniszczenia nadajnika RFID gdy „przypadkowo” wypierzemy paszport razem z dżinsami. Paszport będzie prawdopodobnie do wymiany, lecz nadajnik będzie dalej funkcjonował. Nie jest też polecane „upieczenie” paszportu w kuchence mikrofalowej. Co prawda unieszkodliwimy w ten sposób chip, ale wybuchnie on rozrywając okładkę. I w tym przypadku paszport będzie nadawał się do wymiany.

Jedyną „skuteczną” techniką unieszkodliwienia nadajnika RFID jest więc – według pisma Wired – zwykłe uderzenie młotkiem w okładkę paszportu. Po takim potraktowaniu paszportu, chip RFID przestanie funkcjonować.

Oczywiście warto dodać, że paszport nie traci ważności gdy umieszczony w nim chip RFID przestanie z jakichkolwiek powodów działać. Paszport będzie dalej spełniał swoją tradycyjną rolę, lecz nie będzie już bezprzewodowo transmitował danych osobowych właściciela. Danych, które mogą dostać się w niepowołane ręce.Znaczek wskazujący na zastosowanie czipu RFID


Okładka Paszportu RP (przykład Paszportu Dyplomatycznego) ze znaczkiem wskazującym na zastosowanie czipu RFIDZOB. RÓWNIEŻ:

Skip to content