Aktualizacja strony została wstrzymana

Prawdziwy sukces rządu Tuska: wycofano się z projektu biometrycznych dowodów osobistych

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji rządu premiera Donalda Tuska oznajmiło o wycofaniu się ze sztandarowego projektu wprowadzenia dowodu biometrycznego. Z początkiem roku 2007 zapowiadano, że takie nowoczesne dokumenty będą dostępne „w przyszłym roku”, później odłożono ich wprowadzenie do roku 2011.

Nie ma pełnego uzasadnienia dla wprowadzania odcisków palców do dowodu osobistego” – tłumaczył wiceminister Witold Drożdż dla stacji radiowej RMF FM. Nieco zadziwia tego typu tłumaczenie pamiętając tak niedawne entuzjastyczne zapowiedzi wprowadzenia czipów do dowodów osobistych. Co więcej, przyznaje się nagle, że jedną z przyczyn odłożenia projektu są obawy o prywatność. Pojawiła się też nagle troska rządu, że „zapewne wielu z nas czułoby się dziwnie w czasie zbierania odcisków w urzędzie”.

Na czipie RFID wbudowanym w dowód zakodowane miały być między innymi numer PESEL, adres, grupa krwi, geometria dłoni, a w przyszłości i inne prywatne dane.

Trudno dociekać jaka jest prawdziwa przyczyna wycofania się MSWiA z projektu, choć można zakładać, że nie koszty o tym zadecydowały (projekt wyceniono na 400 milionów złotych). Podczas prowadzenia wojny –  a przecież chodzi o tzw. wojnę z terroryzmem, a raczej: z obywatelem – koszty się wszak nie liczą. Chodzi raczej o jakieś polityczne zawirowania na szerszą, europejską skalę, być może zawirowania wokół projektu Europejskiej Karty Obywatela, czyli unijnego dowodu osobistego.

Pismo BIBUŁA apelowało wielokrotnie do odpowiedzialnych za wdrażanie projektu urzędników oraz do posłów, o zrezygnowanie z wydawania paszportów posiadających czip RFID. Jak na razie, projekt wydawania biometrycznych paszportów idzie pełną parą, ale ostatnia wiadomość o wycofaniu się ministerstwa z wydawania biometrycznych dowodów osobistych, napawa optymizmem. Bez względu na przyczyny podjęcia tej decyzji, pozostaje wyrazić słowa podziękowania za uchronienie obywateli polskich od zbędnych, niebezpiecznych następstw elektronicznych biometrycznych dowodów.

 

Opracowanie: WWW.BIBULA.COM na podstawie: materiałów redakcyjnych

Skip to content