Niecodzienny wyrok sądu w Nowym Jorku: Żydowskie małżeństwo, które wyłudziło pieniądze federalne nie pójdzie do więzienia, bo… już spłacili co ukradli

Małżeństwo ortodoksyjnych Żydów, państwo Nathan i Mindy Mysky, którzy aresztowani zostali w zeszłym roku pod zarzutem wyłudzenia 76 tysięcy dolarów pochodzących z federalnych programów pomocy dla nauboższych (Medicaid), a przez sąd uznani zostali winnymi wszystkich zarzutów, w niecodziennym wyroku wydanym przez sąd w stanie Nowy Jork nie zostali skazani na spodziewaną karę więzienia.

Sędzia Charles Apotheker wydając 9 lipca br. wyrok, który w podobnych przypadkach lecz wobec innych skazanych wynosiłby od minimum 4 lat do 14 lat pozbawienia wolności, powiedział, że wziął pod uwagę fakt, iż skazani spłacili już całą wyłudzoną kwotę. Adwokaci oskarżonych zdołali przekonać sędziego, że państwo Myski tak naprawdę to nie chcieli dokonać tej kradzieży, lecz jedynie zmuszeni byli sytuacją, gdyż nie mieli na utrzymanie swojej dużej rodziny – posiadają oni 12 dzieci – oraz, że „stracili oni swoje oszczędności na rynku nieruchomości”. W 2004 roku państwo Mysky zajęli się skupowaniem nieruchomości, lecz krach na rynku spowodował ich duże straty.

Sędzia Apotheker w swojej logice rozumowania stwierdził, że należy rozróżnić pomiędzy przypadkami kiedy osoba próbuje ukraść celem wzbogacenia się, a tymi przypadkami gdy kradnie aby wyżywić swoją rodzinę. Dziwne, że sędzia nie zdołał zauważyć faktu, iż państwo Myski mieszkali w bogatej miejscowości Monsey, a ich dom przy ulicy73 W. Maple Ave., wyceniony jest na 1,4 miliona dolarów.

Jedyną karą jaką nałożył sąd na kryminalistów jest skazanie Nathana Mysky na pięć lat nadzoru i 200 godzin prac społecznych.

Monsey to miejscowość w stanie Nowy Jork, niemal całkowicie zamieszkała przez bogatych i ultrabogatych Żydów. Jak stwierdzają oficjalne informatory, to 14-tysięczne miasteczko jest centrum „wpływowej społeczności ortodoksyjnych Żydów, głównie Chasydów oraz ultra-ortodoksyjnych Haredim”. Kilka procent stanowią Latynosi, najmowani głównie do sprzątania posiadłości żydowskich.  Nazwa tego małego miasteczka niezwykle nadreprezentatywnie często gości na łamach gazet, najczęściej za sprawą wykrytych afer przestępczych (zob. przykłady poniżej).

ZOB. RÓWNIEŻ:

oraz

Opracowanie: WWW.BIBULA.COM na podstawie: LoHud.com | http://www.lohud.com/article/20100709/NEWS03/7090367/-1/newsfront/Monsey-couple-spared-jail-after-repaying--76G-stolen-from-welfare-programs

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content