USA: Kolejny Żyd winny przestępczych transakcji finansowych

30-letni Ron Kreisel, były mieszkaniec miejscowości Monsey lecz działający w stanie Connecticut, przyznał się do winy w dochodzeniu w sprawie o nielegalne inwestycje, otwieranie w celach przestępczych i pod fałszywymi nazwiskami kont bankowych i prowadzenie kryminalnych operacji finansowych.

Jak stwierdzają dokumenty sądowe, Kreisel wraz ze współpracownikiem opracował plan zakładania wielu i pod różnymi nazwiskami, kont w instytucjach oferujących fundusze zbiorowe, licząc na wyjście tych instytucji na rynek giełdowy. Wykorzystując przepisy zapewniające dotychczasowym właścicielom kont prawo wykupu akcji po uprzywilejowanej cenie w przypadku wyjścia banku z tzw. pierwszą ofertą publiczną (IPO), Kreisel łamał wiążące się z tym przywilejem restrykcje, a chcąc uniknąć płacenia podatku, przelewał akcje na konto należące do organizacji zarejestrowanej jako fundacja.

Ron Kreisel jest Żydem, byłym mieszkańcem miejscowości Monsey w stanie Nowy Jork, znanej jako skupisko bogatych i wpływowych Żydów ortodoksyjnych. Swoją przestępczą działalność prowadził ze swojego domu w Monsey, w okresie od marca 2003 roku do stycznia 2008.

Sąd zwolnił oskarżonego z aresztu po wpłaceniu kaucji w wysokości 50 tysięcy dolarów i zezwolił mu na powrót do Los Angeles gdzie obecnie mieszka. Data rozprawy nie została ustalona.

Grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności i grzywna w wysokości do pół miliona dolarów.

Opracowanie: Bibula Information Service (B.I.S.) – www.bibula.com – na podstawie Lohud.comSkip to content