Aktualizacja strony została wstrzymana

„Cudowna broń” ortodoksów żydowskich przeciwko randkom młodzieży

Ortodoksyjni Żydzi mieszkający w Jerozolimie, krzywo patrzący na zwykłe spotkania, rozmowy i niewinne randki swojej młodzieży, wypróbowują swoją nową broń przeciwko „zepsuciu młodzieży”: przed szabasem ławki w publicznych parkach wysmarowywują… syropem malinowym.

Inicjatywa ta ma uświadomić młodym ortodoksom, że starsi nie życzą sobie nie nadzorowanych spotkań chłopców z dziewczętami. W środowisku ortodoksyjych Żydów obowiązują zasady wybierania partnerki życiowej przez rodziców przyszłej pary, co odbywa się z zachowaniem reguł transakcji finansowych.

Ławki wysmarowane syropem pojawiają się na czas szabasu w ruchliwych miejscach Jerozolimy, przy ulicy Malchei Yistrael i placu Shabbat Square. „To są środki obronne powzięte przez ekstremistycznych mieszkańców dzielnicy, którzy nieprzychylnie patrzą na te rzeczy, które się tu dzieją.” – mówi Itzik, jeden z mieszkańców dzielnicy. Te „straszne rzeczy” tak bardzo denerwujące starszyznę, to zwykłe spotkania młodzieży żydowskiej, która w wolnym czasie szabasu siadała sobie na ławkach w parku i prowadziła konwersację.

Wysmarowane syropem ławki mają zapobiec spotkaniom, gdyż żaden Żyd nie ośmieli się publicznie wykonać jakiejkolwiek „pracy” w czasie szabasu, jaką jest np. przetarcie ławki.

Nie mogąc spocząć na ławkach, młodzież próbowała więc siadać na schodach pobliskiego banku Mercantile Discount Bank, jednak i stamtąd przepędzana jest przez – jak określa je izraelska agencja Ynet – „brygady syropowe”, które również i tam zaczęły rozlewać syrop.


ZOB. RÓWNIEŻ:


Opracowanie: WWW.BIBULA.COM na podstawie: Ynet | http://www.ynetnews.com/articles/0,7340,L-3776316,00.html

Skip to content