Aktualizacja strony została wstrzymana

Żydzi w Wielkiej Brytanii: Automatyczne wyłączniki na klatkach schodowych naruszają prawa człowieka

Małżeństwo żydowskie z Londynu zaskarżyło do sądu swoich sąsiadów twierdząc, że zmuszone zostało przez nich do przebywania podczas szabasu w swoim mieszkaniu, gdyż opuszczenie go wiązałoby się ze złamaniem szabasowych rygorów.

Państwo Dena i Gordon Coleman twierdzą, że „są więzieni” gdyż nie mogą wyjść ze swojego domu, ponieważ ilekroć otwierają oni drzwi, światło na klatce schodowej zapala się automatycznie, co zdaniem państwa Coleman narusza rygory szabasu. Zapalanie światła żarówki elektrycznej uznane jest przez wielu ortodoksyjnych Żydów jako „wzniecanie żywego ognia”, co jest podczas szabasu zabronione.

Pani Dena Coleman wraz z mężem twierdzą, że „naruszone zostały prawa człowieka”, gdyż stworzone warunki nie wzięły pod uwagę wymagań ich religii. Wnieśli więc pozew do sądu o odszkodowanie przeciwko 35 sąsiadom bloku mieszkalnego, współwłaścicielom budynku.

56-letnia pani dr Coleman, nauczycielka ortodoksyjnej szkoły żydowskiej Yavneh College w Borehamwood, Hertfordshire twierdzi, że nie może korzystać ze swojego drugiego mieszkania wartości 200 tysięcy funtów, położonego w Bournemouth (Dorset), gdyż firma nadzorująca utrzymanie budynku nie zgodziła się na zamontowanie oferowanego przez nią specjalnego „szabasowego” wyłącznika, który działałby podczas godzin szabasowych. Celem oszczędzania energii elektrycznej, firma Embassy Court Management Company, skupiająca właścicieli mieszkań, zamontowała pół roku temu na klatkach schodowych czujniki automatycznie włączające światło w momencie wykrycia poruszającej się osoby. Firma odmówiła przyjęcia propozycji pani Coleman wymiany wyłączników twierdząc, że stworzyłoby to „precedens nie do zaakceptowania”.

Sprawa jest żywo dyskutowana przez mieszkańców na licznych spotkaniach osiedlowych. Firma Embassy oskarżona jest o „dyskryminację religijną” i złamanie przepisów Equality Act 2006 oraz Human Rights Act 1998. Sąd powiatu Bournemouth rozpatrzy sprawę w drugiej połowie tego roku.

ZOB. RÓWNIEŻ:

Opracowanie: WWW.BIBULA.COM na podstawie: MailOnline | http://www.dailymail.co.uk/news/article-1193357/Jewish-couple-sue-neighbours-imprisoning-automatic-hallway-light.html

Skip to content