Departament Sprawiedliwości USA: Kara dla żydowskich właścicieli za praktyki dyskryminujące chrześcijańskich lokatorów

Aktualizacja: 2009-04-30 4:51 pm

Amerykański Departament Sprawiedliwości oznajmił 30 kwietnia br. o zawarciu umowy pomiędzy stronami sporu o dyskryminację chrześcijańskich lokatorów budynku apartamentowego przez żydowskich właścicieli i managerów.

W wyniku zawartej umowy, właściciel kompleksu apartamentów Cottage Manor Apartments w Lakewood w stanie New Jersey zgodził się na zapłacenie ofiarom dyskryminacji 170 tysięcy dolarów tytułem odszkodowania oraz 30 tysięcy dolarów instytucji rządowej tytułem kary.

Spór miał miejsce w latach 2002-2004, pomiędzy latynoskimi i murzyńskimi najemcami mieszkań w kompleksie Cottage Manor, należącym do firmy nieruchomościowej Triple H. Realty LLC, i dotyczył naruszenia przez managera Harry Kantor oraz poprzedniego managera Vincent Oritz przepisów antydyskryminacyjnych zawartych w Fair Housing Act.

Jak stwierdza pozew: “Oskarżeni zmuszali do przeprowadzki oraz usiłowali zamienić mieszkania latynoskim i Afroamerykańskim lokatorom zajmującym lokale w prominentnych miejscach, aby w ten sposób zwolnić miejsce dla innych lokatorów – ortodoksyjnych Żydów. Oskarżeni w ten sposób przeprowadzali nie-żydowskich lokatorów do gorszych apartamentów, umiejscowinych z tyłu kompleksu apartamentowego, posiadających gorsze standardy i gorzej utrzymywnych niż lokale umiejscowione z przodu kompleksu apartamentowego. Oskarżeni pobierali od żydowskich lokatorów mniejsze czynsze niż od nie-żydowskich lokatorów, za lokale o zbliżonych rozmiarach.”

Prokurator Generalny Loretta King powiedziała, że “Rozróżnianie, dzielenie lokatorów i oferowanie mniejszych opłat czynszowych ze względu na wyznanie, pochodzenie etniczne czy rasę, jest poniżające i dyskryminacyjne.”

W akcie procesowym “United States of America v. Triple H. Realy, LLC, Harry Kantor and Vincent Oritz”, stwierdza się wyraźnie, że “osoby poszkodowane są chrześcijanami”, zatem w procesie chodziło o jednoznaczną dyskryminację ze względu na wyznanie.

Opracowanie: Bibula Information Service (B.I.S.) - www.bibula.com - na podstawie US Dept of Justice | PRNNewsWire
Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=9026 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]