Aktualizacja strony została wstrzymana

Departament Sprawiedliwości USA: Kara dla żydowskich właścicieli za praktyki dyskryminujące chrześcijańskich lokatorów

Amerykański Departament Sprawiedliwości oznajmił 30 kwietnia br. o zawarciu umowy pomiędzy stronami sporu o dyskryminację chrześcijańskich lokatorów budynku apartamentowego przez żydowskich właścicieli i managerów.

W wyniku zawartej umowy, właściciel kompleksu apartamentów Cottage Manor Apartments w Lakewood w stanie New Jersey zgodził się na zapłacenie ofiarom dyskryminacji 170 tysięcy dolarów tytułem odszkodowania oraz 30 tysięcy dolarów instytucji rządowej tytułem kary.

Spór miał miejsce w latach 2002-2004, pomiędzy latynoskimi i murzyńskimi najemcami mieszkań w kompleksie Cottage Manor, należącym do firmy nieruchomościowej Triple H. Realty LLC, i dotyczył naruszenia przez managera Harry Kantor oraz poprzedniego managera Vincent Oritz przepisów antydyskryminacyjnych zawartych w Fair Housing Act.

Jak stwierdza pozew: „Oskarżeni zmuszali do przeprowadzki oraz usiłowali zamienić mieszkania latynoskim i Afroamerykańskim lokatorom zajmującym lokale w prominentnych miejscach, aby w ten sposób zwolnić miejsce dla innych lokatorów – ortodoksyjnych Żydów. Oskarżeni w ten sposób przeprowadzali nie-żydowskich lokatorów do gorszych apartamentów, umiejscowinych z tyłu kompleksu apartamentowego, posiadających gorsze standardy i gorzej utrzymywnych niż lokale umiejscowione z przodu kompleksu apartamentowego. Oskarżeni pobierali od żydowskich lokatorów mniejsze czynsze niż od nie-żydowskich lokatorów, za lokale o zbliżonych rozmiarach.”

Prokurator Generalny Loretta King powiedziała, że „Rozróżnianie, dzielenie lokatorów i oferowanie mniejszych opłat czynszowych ze względu na wyznanie, pochodzenie etniczne czy rasę, jest poniżające i dyskryminacyjne.”

W akcie procesowym „United States of America v. Triple H. Realy, LLC, Harry Kantor and Vincent Oritz”, stwierdza się wyraźnie, że „osoby poszkodowane są chrześcijanami”, zatem w procesie chodziło o jednoznaczną dyskryminację ze względu na wyznanie.

Opracowanie: WWW.BIBULA.COM na podstawie: US Dept of Justice | http://www.usdoj.gov/crt/housing/documents/triplecomp.php | PRNNewsWire | http://news.prnewswire.com/DisplayReleaseContent.aspx?ACCT=104&STORY=/www/story/04-30-2009/0005016929&EDATE=

Skip to content