Zmarł jeden z najbogatszych mieszkańców Australii – Żyd polskiego pochodzenia

W wieku 74 lat zmarł w swojej posiadłości w Melbourne, Richard Pratt, właściciel globalnej firmy produkującej opakowania Visy Industries.

Richard Pratt urodził się w Gdańsku w 1934 roku jako Ryszard Przecicki. Jego rodzina wyemigrowała do Australii w 1938 roku, gdzie zmienili nazwisko na Pratt. Richard przejął biznes po ojcu, rozwijając firmę, która obecna jest dzisiaj w 110 krajach świata. Majątek Pratta oceniany jest na ponad pięć i pół miliarda dolarów i klasyfikowany jest on na czwartym miejscu najbogatszych Australijczyków.

Richard Pratt rozmawiał w języku jidisz i otaczał się znanymi rabinami. Wspierał środowiska żydowskie poważnymi kwotami finansowymi.

Premier stanu Wiktoria John Brumby zapowiedział zorganizowanie przez stan uroczystości pogrzebowych, które mają odbyć się w tradycyjnej żydowskiej ceremoni.

W 2007 roku Pratt skazany został na karę 36 milionów dolarów za oszustwa finansowe w prowadzonej przez siebie firmie, polegające na zawieraniu nielegalnych umów ze sprzedawcami, gwarantujących zawyżone ceny produktów.

Jako „prominentny Australijczyk”, został odznaczony przez władze najwyższym odznaczeniem australijskim Companion of the Order of Australia. W wyniku toczącego się procesu, Pratt zwrócił order.

Opracowanie: Bibula Information Services – B.I.S. – www.bibula.com – na podstawie The Age

 

ZOB. RÓWNIEŻ:

Skip to content