Szykuje się ujawnienie oszustwa finansowego, znacznie większego niż przekręty żydowskiego przestępcy Madoffa

Harry Markopoulos, były urzędnik wysokiego szczebla giełdy i papierów wartościowych, a później niezależny detektyw badający przestępstwa finansowe, który zasłynął wyciągnięciem na światło dzienne największego skandalu finansowego – defraudacji i kradzieży dokonanej przez żydowskiego szefa giełdy NASDAQ Bernarda Madoffa, powiedział na spotkaniu z 400 uczestnikami w cerkwii prawosławnej w Southhampton w stanie Nowy Jork, że szykuje się ujawnienie kolejnych skandali, jednak znacznie większych od przekrętów Madoffa.

Chociaż trudno sobie wyobrazić oszustwa większe od 65-miliardowego dokonanego przez Madoffa, Markopoulos powiedział, że mimo wszystko „wygląda ono jak małe piwo” w porównaniu do tego co ma nastąpić. Według Markopoulosa, wkrótce ujawnione zostaną największe w historii oszustwa dotyczące handlu i przerzutu, niewyobrażalnie wielkiej masy 600 bilionów dolarów (ang. trillion), obejmujących nieregulowany rynek nieściągalnych kredytów finansowych (credit default swap market). „Aby wyrazić to prostymi słowami” – objaśniał Markopoulos – „wygląda to jakby miało miejsce kupowanie przez pięć różnych firm ubezpieczeniowych ubezpieczeń od pożaru domu twojego sąsiada, a następnie doszczętne spalenie tego domu.”

Rynek nieściągalnych kredytów finansowych jest częścią głównie spekulacyjnych instrumentów zwanych derywatami. Swapy i inne tzw. opcje egzotyczne, jako transakcje nieregulowane dokonywane są poza wiedzą czynników kontrolnych i mogą być wykorzystywane do najbardziej ryzykownych transakcji. Po raz kolejny więc, dokonywana przez garstkę tzw. finansistów gra spekulacyjna i żądza zysków bez oglądania się na jakiekolwiek granice, stanie się obciążeniem dla całych społeczeństw.

ZOB. RÓWNIEŻ:

Opracowanie: WWW.BIBULA.COM na podstawie: NYPost | http://www.nypost.com/seven/08122009/gossip/pagesix/scandal_bigger_than_bernie_184160.htm

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content