Szykuje się ujawnienie oszustwa finansowego, znacznie większego niż przekręty żydowskiego przestępcy Madoffa

Aktualizacja: 2009-08-13 12:59 pm

Harry Markopoulos, były urzędnik wysokiego szczebla giełdy i papierów wartościowych, a później niezależny detektyw badający przestępstwa finansowe, który zasłynął wyciągnięciem na światło dzienne największego skandalu finansowego – defraudacji i kradzieży dokonanej przez żydowskiego szefa giełdy NASDAQ Bernarda Madoffa, powiedział na spotkaniu z 400 uczestnikami w cerkwii prawosławnej w Southhampton w stanie Nowy Jork, że szykuje się ujawnienie kolejnych skandali, jednak znacznie większych od przekrętów Madoffa.

Chociaż trudno sobie wyobrazić oszustwa większe od 65-miliardowego dokonanego przez Madoffa, Markopoulos powiedział, że mimo wszystko “wygląda ono jak małe piwo” w porównaniu do tego co ma nastąpić. Według Markopoulosa, wkrótce ujawnione zostaną największe w historii oszustwa dotyczące handlu i przerzutu, niewyobrażalnie wielkiej masy 600 bilionów dolarów (ang. trillion), obejmujących nieregulowany rynek nieściągalnych kredytów finansowych (credit default swap market). “Aby wyrazić to prostymi słowami” – objaśniał Markopoulos – “wygląda to jakby miało miejsce kupowanie przez pięć różnych firm ubezpieczeniowych ubezpieczeń od pożaru domu twojego sąsiada, a następnie doszczętne spalenie tego domu.”

Rynek nieściągalnych kredytów finansowych jest częścią głównie spekulacyjnych instrumentów zwanych derywatami. Swapy i inne tzw. opcje egzotyczne, jako transakcje nieregulowane dokonywane są poza wiedzą czynników kontrolnych i mogą być wykorzystywane do najbardziej ryzykownych transakcji. Po raz kolejny więc, dokonywana przez garstkę tzw. finansistów gra spekulacyjna i żądza zysków bez oglądania się na jakiekolwiek granice, stanie się obciążeniem dla całych społeczeństw.

ZOB. RÓWNIEŻ:

Opracowanie: Bibula Information Service (B.I.S.) - www.bibula.com - na podstawie NYPost
Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=12637 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]