Kto skorzysta na skandalu Madoffa?

Wielu tzw. inwestorów powiększających przez lata swoje fortuny korzytając z największej w historii piramidy finansowej stworzonej przez Bernarda Madoff, żydowskiego miliardera, byłego szefa giełdy nowojorskiej Nasdaq, głowi się obecnie nad nurtującymi ich etyczno-prawnymi problemami

Do prawie 8 tysięcy byłych klientów Madoffa władze wysłały list, otwierający im drogę do składania wniosków o otrzymanie wypłaty ubezpieczeniowej z funduszu Securities Investor Protection Cup w kwocie do pół miliona dolarów.

Setki, jeśli nie tysiące inwestorów przekrętu organizowanego przez fundusze prowadzone przez Madoffa, w ciągu ostatnich lat wybrało już swoje pieniądze z konta. Najczęściej ci inwestorzy byli w stanie wybrać dużo więcej niż początkowo włożyli, ponieważ takie były założenia piramidy finansowej. W chwili obecnej niektórych trapią jednak dylematy. Steven Caruso, nowojorski prawnik specjalizujący się w przestępstwach inwestycyjnych mówi: „Miałem wczoraj telefon od jednego gościa, który powiedział: 'Wybrałem więcej pieniędzy niż włożyłem, lecz cały czas pozostało na koncie funduszu Madoffa milion dolarów. Czy powinien złożyć wniosek o [odzyskanie ich]?'”. Caruso twierdzi, że „Jestem przyciśnięty do muru i nie wiem jaką dać odpowiedź.”

Jak pisze dziennikarz agencji Associated Press, David D. Caruso: „Nikt nie wie ile osób wyjdzie z tego skandalu jako zwycięzcy, ale liczba wydaje się być znacząca. Wielu z długoletnich inwestorów Madoffa wybrało przez wiele lat miliony dolarów jako tzw. zysk, który kształtował się na 11 do 15 procent rocznie.”

Jonathan Levitt, prawnik z New Jersey reprezentujący wielu byłych klientów Madoffa mówi, że więcej niż połowa ofiar dzwoniących do jego biura, okazała się inwestorami, których przez wiele lat zdobywane zyski przekroczyły ich początkowy wkład. „Mamy wielu zwycięzców” – mówi Levitt, i podaje przykład jednego z inwestorów, który zainwestował 10 lat temu 1.8 miliona dolarów, a z czasem otrzymał prawie 3 miliony dolarów tytułem „zysku”. Według ksiąg, posiada on jeszcze 4 miliony zainwestowane w fundusze Madoffa.

Inni prawnicy dzielą się podobnymi przypadkami. Prawo federalne zakłada, że osoby które skorzystały finansowo z nielegalnej działalności takiej jak piramida Madoffa, będą musiały zwrócić część pieniędzy, choć prawo ogranicza okres operacji finansowych do ostatnich sześciu lat.

Chociaż nie wiadomo jeszcze na tym etapie jak postąpią tzw. inwestorzy i czy zdecydują się na złożenie wniosku, „jest tylko kwestią czasu to, że inwestorzy ogołoceni przez ten skandal, okażą się tymi, którzy skorzystają z owoców oszustwa.” – pisze dziennikarz agencji AP. „Rekiny wciąż krążą” – dodaje prawnik Steven Caruso.


Na postawie: YahooNews
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content