Papieska Rada ds Kultury przyznaja nagrodę za film gloryfikujący Che Gueavara

Aktualizacja: 2009-09-4 10:23 pm

Walter Salles, brazylijski reżyser i scenarzysta, twórca takich filmów jak Dworzec nadziei (Central do Brasil) czy Dzienniki motocyklowe (Diários de Motocicleta), otrzymał Nagrodę Bressona za rok 2009., wręczoną podczas uroczystości 66. Festiwalu w Wenecji.

Nagroda Premio Bresson, ustanowiona na cześć francuskiego reżysera Roberta Bressona, sponsorowana jest i przyznawana przez kapitułę, w skład której wchodzą: włoskie ministerstwo kultury, prezydent Włoch oraz Papieska Rada ds Kultury. Tegoroczny laureat nagrodzony został za zrealizowany w 2004 orku film Dzienniki motocyklowe, będący cukierkowym opowiadaniem o komunistycznym kubańskim rewolucjoniście i mordercy – Ernesto Che Guevara.

Film Dzienniki motocyklowe został niezwykle wysoko oceniony również przez “Biuro Filmu i Mediów Radiowo-Telewizyjnych”, komórkę powołaną przez Konferencję Biskupów Amerykańskich – USCCB. Niestety, wyraźnie lewicowe gremia skupione w tej biskupiej organizacji w największych superlatywach zrecenzowały nie tylko film brazylijskiego reżysera. W przeszłości, biuro biskupie rekomendowało pro-homoseksualną agitkę – film Milk, opowiadający o Harveyu Milk, pierwszym w Stanach Zjednoczonych otwartym homoseksualiście piastującym wyższy urząd publiczny, z której to postaci tworzy się obecnie narodowego bohatera. Najlepszą ocenę uzyskał również inny film propagujący homoseksulizm – Brownback Mountain.

Powołane przez biskupów amerykańskich i nadzorowane przez nich biuro Office for Film and Broadcasting, nawiązuje jedynie w komicznej formie do zdemontowanego w 1975 roku Legionu Przyzwoitości (Legion of Decency), prężnej komórki kościelnej, która w latach swojej świetności potrafiła jedną recenzją doprowadzić do totalnego bankructwa producenta filmowego. Prowadzona wtedy walka, świadomie operująca w ramach konfrontacji Kościoła z wiadomym i jasno określonym przeciwnikiem – destrukcyjnym lobby żydowskim już wtedy władającym Hollywoodem, wydaje się być dzisiaj przegrana, z wyraźną pomocą instytucji watykańskich.

ZOB. RÓWNIEŻ:

Opracowanie: Bibula Information Service (B.I.S.) - www.bibula.com - na podstawie L'Osservatore Romano | USCCB
Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=13632 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]