“Jednostronny obraz Izraela” przyczyną wycofania się filmowców kanadyjskich z Międzynarodowego Festiwalu

Aktualizacja: 2009-08-28 1:02 pm

Wielu kanadyjskich reżyserów, scenarzystów i producentów filmowych podjęło decyzję o wycofaniu się z międzynarodowego festiwalu filmowego w Toronto i zbojkotowaniu tej imprezy, na znak protestu przeciwko zorganizowaniu “tygodnia filmów izraelskich”, który ma “przedstawiać Izrael jednostronnie, jedynie w pozytywnym świetle “.

Organizatorzy festiwalu porozumieli się z konsulatem izraelskim w Toronto, którego konsul, Amir Gissin zdecydował, że “wzięcie udziału w festiwalu mogłoby poprawić wizerunek Izraela”.

Jak twierdzą protestujący, w tym reżyser John Greyson, sama prezentacja filmów izraelskich nie wzbudza kontrowersji, lecz problemem jest fakt propagandowego ich wykorzystania, z jednoczesnym zablokowaniem możliwości zaprezentowania obrazów ukazujących Izrael od innej strony, w tym również tego co Greyson nazywa “brutalną okupacją” dokonywaną przez Izrael.

Stanowisko kanadyjskich artystów wsparte zostało również przez grupę filmowców izraelskich. Reżyser Udi Aloni przyznał w wywiadzie dla izraelskiego dziennika Haaretz, że skontaktował się z dyrektorem festiwalu próbując przekonać go aby “nie organizować przedstawienia w formie tak bardzo pozbawionej krytycyzmu Izraela.”

Władze Izraela postanowiły przeznaczyć znaczne środki na “polepszenie wizerunku Izraela”, co zostało zapowiedziane przez Minister Spraw Zagranicznych, Tzipi Livni, która w grudniu 2008 roku przesłała swemu ministerstwu specjalne instrukcje aby przygotowano się do “agresywnej dyplomatycznej międzynarodowej kampanii Public Relations, celem wzmocnienia międzynarodowego poparcia dla Izraelskich Sił Obronnych w operacjach w Strefie Gazy.”

Minister Livni wezwała pracowników ministerstwa do “natychmiastowego podjęcia się zorganizowania kampanii pijarowskich, skupiając się na lokalnych mediach i oficjalnych przedstawicielach państwowych.”

ZOB. RÓWNIEŻ:


Opracowanie: Bibula Information Service (B.I.S.) - www.bibula.com - na podstawie Haaretz
Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=13422 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]