Aktualizacja strony została wstrzymana

Izrael już w Europie?

Międzynarodowa organizacja zrzeszająca kraje europejskie współpracujące w dziedzinie badań naukowych i wdrożeń technologicznych, znana jako „Eureka Initiative – E!„, przyznała kierownictwo… Izraelowi.

Utworzona w 1985 roku organizacja Eureka!, będąca największą na świecie tego typu jednostką naukowo-badawczą, zrzesza 39 członków: kraje Unii Europejskiej, samą Unię Europejską jako osobną jednostkę organizacyjną oraz właśnie Izrael, jedyny pozaeuropejski kraj. Izrael, przyjęty pod naciskiem Niemiec i Francji, okazuje się być jednym z najaktywniejszych członków organizacji: na 400 projektów zainicjowanych przez Eureka!, aż w 40 uczestniczyły firmy izraelskie.

Obok chętnie prezentowanych spektakularnych projektów np. stworzenia urządzeń służących do pomocy weterynaryjnej krów, okazuje się, że wśród projektów cieszących się szczególnym zainteresowaniem Izraela są programy militarno-szpiegowskie. Jedną z firm uczestniczących w wielu programach organizacji Eureka! jest  Elbit Systems, izraelska firma należąca do ścisłego kompleksu militarnego. Inną jest firma Starhome, jak się oficjalnie stwierdza „należąca do firmy Comverse”.

Izraelska firma Comverse wraz ze swoją siostrzaną izraelską firmą Amdocs (handlującą na nowojorskiej giełdzie – ticker giełdowy: DOX), zajmuje się tzw. wysokimi technologiami komputerowymi i działa w 125 krajach świata. W 1997 roku jej pracownicy przyłapani zostali na podsłuchiwaniu telefonicznej sieci Białego Domu.

W sierpniu 2006 r. założyciel firmy Comverse, Kobi Alexander wraz z innymi dyrektorami firmy, zostali aresztowani w Namibii przez międzynarodowe służby wywiadowcze, oficjalnie podejrzany o liczne malwersacje finansowe, jednak nieoficjalnie mogło chodzić o głębsze skutki powiązań firm typu Comverse ze służbami wywiadowczymi Izraela i ich zaangażowaniem szpiegowskim na terenie USA. W dwa miesiące po aresztowaniu, izraelskiej firmie Comverse Technology, Inc. (CMVT) groziło zdjęcie z listy firm handlujących na otwartym rynku giełdowym NASDAQ. Zarząd NASDAQ zachowywał wyjątkową cierpliwość w stosunku do tej firmy, która mimo wielokrotnych monitów nie dostarczyła żadnych sprawozdań finansowych z 2005 roku i pierwszych dwóch kwartałów roku 2006. Zarząd NASDAQ jednak po raz kolejny okazał się nadzwyczaj wyrozumiały w stosunku do tej firmy. Szefem Zarządu Dyrektorów dealerów (NASD) giełdy NASDAQ był w tym czasie nie kto inny tylko słynny żydowski malwersant Bernard Madoff, odsiadujący obecnie karę 150 lat więzienia za zdefraudowanie i kradzież 65 miliardów dolarów.

Niezależni dziennikarze, powołując się na z trudem zdobywane fragmenty rządowych raportów i na wypowiedzi niektórych rządowych przedstawicieli, ustalili również powiązania pracowników firm izraelskich Comverse, Amdocs oraz Odigo, z wydarzeniami 11 września 2001 roku. Pracownicy firmy Odigo, której amerykańska siedziba mieściła się kilka przecznic od budynków World Trade Center, wymieniali pomiędzy sobą informację poprzez tzw. sieć natychmiastowej komunikacji (Instant Messages), informującą na dwie godziny przed rozbiciem się pierwszego samolotu, o mających nastąpić zamachach. Biuro Odigo, Inc. znajduje się na przedmieściach Tel Avivu, w Herzliyya, gdzie mieści się słynny i wpływowy ośrodek studiów nad terroryzmem, o nazwie Institute for Counterterrorism – ICT.

Izraelska firma Amdocs jest największą działającą w Stanach Zjednoczonych i na świecie firmą, której zleca się tzw. Billing System, czyli prowadzenie ewidencji wszystkich rozmów telefonicznych sieci lądowej i satelitarnej, włączając w to sieć telefonów komórkowych.  Amdocs ma w USA całkowity monopol na działalność billingową, prowadzi ewidencje 27 telekomunikacyjnych firm amerykańskich, od AT&T poprzez Bell, Qwest po Verizon i 28 firm europejskich, w tym takich gigantów jak Deutsche Telecom, Vodafone i Mannesmann. W sumie obsługuje 150 największych firm na świecie. W praktyce oznacza to, że ta firma izraelska – powiązana wprost ze służbami specjalnymi i wywiadem państwa Izrael – ma pełną wiedzę co do każdego połączenia telefonicznego na świecie, kontrolowanego przez jej system billingu. Firma Amdocs zaistalowała się oficjalnie w Polsce 16 listopada 2001 roku i w pół roku później podpisała umowę na wprowadzenie w polskiej największej firmie telefonii komórkowej Netia systemu ClarifyCRM, tym samym kontrolując i billingi na polskim rynku.

Izrael uczestniczy również w innych priorytetowych projektach organizacji Eureka!, m.in. w programach satelitarnych Galileo.

ZOB. RÓWNIEŻ:

Opracowanie: WWW.BIBULA.COM na podstawie: JPost | http://www.jpost.com/servlet/Satellite?pagename=JPost/JPArticle/ShowFull&cid=1249418540861

Skip to content