Aktualizacja strony została wstrzymana

Szpiegownie sąsiada – izraelskie firmy w USA i Polsce

Czy używając telefonu komórkowego zdajesz sobie sprawę, że ktokolwiek – ktokolwiek ! – może zdobyć szczegółowe informacje o każdej rozmowie, którą przeprowadziłeś? Niemożliwe, spytasz? A jednak. Obecne przepisy dopuszczają sprzedaż wszystkich danych personalnych, włączając w to twój rachunek telefoniczny z wyszczególnionymi numerami telefonów, pod które dzwoniłeś. Po uiszczeniu kilkudziesięciodolarowej opłaty, wyspecjalizowane firmy dostarczą ci w ciągu 24 godzin spis rozmów. AmericaBlog (http://americablog.blogspot.com/) udowodnił to zwyczajnie kupując z firmy CellTolls (http://www.celltolls.com/) rachunek z setką ostatnich rozmów telefonicznych… generała Wesley Clarka. W spisie przeprowadzonych rozmów przez Generała były numery telefonów do różnych komórek rządowych w Waszyngtonie, do różnych osób na całym świecie.

Po raz pierwszy o takiej możliwości zdobycia danych poinformował dziennik The Washington Post w lipcu 2005 roku, lecz do tej pory – pomimo wiedzy Kongresu, Administracji rządowej i samych firm telefonicznych, nie zrobiono nic aby przeciwdziałać tej możliwości. W tej sprawie możesz wysłać list do swojego senatora w swoim stanie, z żądaniem podjęcia działań i nacisków na Kongres, odwiedzając stronę internetową: http://www.civic.moveon.org/phonesales/

Warto przy okazji dodać, że mamy do czynienia z o wiele szerszym problemem zbierania danych o każdej osobie korzystającej z telefonów. W Stanach Zjednoczonych i w większości krajów świata – w tym i w Polsce ! – niemalże monopolistą jest firma izraelska Amdocs, specjalizująca się w prowadzenie ewidencji wszystkich rozmów telefonicznych sieci lądowej i satelitarnej, włączając w to sieć telefonów komórkowych. W Rosji firma Amdocs wraz z firmą IBM wprowadza największy tzw. system Billingowy. (zob: http://www.ibm.com/news/pl/pl/2005/01/2005_01_17.html)

Przypominamy zatem tekst, który ukazał się w Naszym Dzienniku 23 stycznia 2002 roku. Autor tekstu nie pomylił się wiele przewidując wejście firmy Amdocs na rynek polski: firma zaistalowała się oficjalnie w Polsce 16 listopada 2001, a jej dzisiejsza siedziba mieści się w Warszawie przy Alejach Jerozolimskich 65/67. Firma Amdocs podpisała już w lipcu 2002 roku umowę na wprowadzenie w polskiej największej firmie telefonii komórkowej Netia, systemu ClarifyCRM (zob: http://www.amdocs.com/hotnews.asp?news_id=316).

No i uwaga dla osób odpowiedzialnych w Polsce za nadzór nad służbami specjalnymi: warto bardzo dokładnie patrzeć na działalność firmy Amdocs, która – jako jednostka należąca do obcego państwa – może nie tylko kontrolować obywateli polskich, ale działać wręcz na szkodę Kraju.


 

Nasz Dziennik, Środa, 23 stycznia 2002 r. – nr 19(1212)

Amdocs

Coraz bardziej otwarcie zaczyna się mówić o zakulisowej  roli Izraela w penetracji najważniejszych instytucji rządowych i strategicznych elementów gospodarki Stanów Zjednoczonych. Pojawiają się również solidne wskazania na powiązania osób i organizacji wywiadu izraelskiego z tragicznymi wydarzeniami 11 września.

Temat „radioaktywny”

Środowisko dziennikarskie jednak z ogromnym dystansem podchodzi do tych tematów. Nawet stosowany jest termin „temat radioaktywny” na określenie zagadnień związanych z ciemnymi układami Izraela. „Radioaktywne” są więc tematy powiązań osób na najwyższych stanowiskach państwowych, a jednocześnie działających na rzecz rządu izraelskiego. „Radioaktywne” są też koneksje najbardziej wpływowych ludzi ze sfery bankowości i największych korporacji amerykańskich z izraelskimi instytucjami rządowymi. W ostatnich dniach grudnia 2001 r. amerykańska sieć telewizyjna Fox zaprezentowała trzyodcinkowy program dokumentujący zakres penetracji izraelskiej pod przykrywką różnych firm amerykańskich i kanadyjskich.

Program wyemitowano mimo wcześniejszej kampanii i nacisków grup związanych bezpośrednio z rządem Izraela i jego służb specjalnych, a szczególnie syjonistycznego ruchu działającego w USA pod patronatem JINSA (Jewish Institute for National Security – Żydowskiego Instytutu Bezpieczeństwa Narodowego, będącego mózgiem operacji wywiadowczych w USA), zwącego sie „Komitetem do spraw Rzetelnego Informowania w Ameryce o Wydarzeniach na Bliskim Wschodzie” („Committee for Accurate Middle East Reporting in America” – CAMERA).

W programie jako jeden z ciekawszych przykładów przebiegłości rządu izraelskiego oraz ignorancji i uległości najwyższych czynników amerykańskich przedstawiono przypadek firmy Amdocs. Warto rzucić nieco światła na jej działalność, tym bardziej, że ogarnia ona coraz większe obszary świata. Firma Amdocs Limited założona została w 1983 roku na brytyjskiej wyspie Guernsey, daleko od jurysdykcji amerykańskiej.

Jest firmą izraelską, w jej zarządzie zasiadają obywatele tego kraju. W oficjalnych finansowych przewodnikach Amdocs wymieniany jest wśród wysoce stechnicyzowanych przedsiebiorstw izraelskich, z powiązaniami rządowymi. Podczas prawie dwudziestoletniej działalnosci w USA stała się jedną z najbardziej zaawansowanych technicznie firm usługowych, zatrudniającą dzisiaj prawie 9 tysięcy osób, w tym również emerytowanych pracowników Pentagonu i Departamentu Obrony USA.

Totalna kontrola

Czym głównie zajmuje się Amdocs? Otóż firma ta stała się potentatem na rynku amerykańskim, a zleca się jej kompletny tzw. Billing System, czyli prowadzenie ewidencji wszystkich rozmów telefonicznych sieci lądowej i satelitarnej, włączając w to sieć telefonów komórkowych. Gdy wybieramy jakikolwiek numer telefoniczny na terenie USA, bądź dzwonimy z Ameryki do innych krajów, komputery Amdocs współpracujące ze wszystkimi bez wyjątku firmami telefonicznymi rejestrują dane dotyczące numeru telefonu inicjującego połączenie, numeru końcowego, czasu trwania połączenia, itp., czyli te wszystkie informacje, które później pojawiają się na naszym rachunku telefonicznym. Zastanawia, iż Amdocs (oraz siostrzana firma Comverse Infosys) ma w USA całkowity monopol na taką działalność; że prowadzi ewidencje 27 telekomunikacyjnych firm amerykańskich, od AT&T poprzez Bell, Qwest po Verizon i 28 firm europejskich, w tym takich gigantów jak Deutsche Telecom, Vodafone i Mannesmann. W sumie obsługuje 150 największych firm na świecie.

W sieci

Amdocs nieustannie rozwija swą działalność, kontrolując coraz większe obszary świata. Niedawno, 6 stycznia br. podpisana została kolejna umowa, tym razem z firma Telefonica de Espana, obejmującą 90 proc. rynku hiszpańskiego. Wcześniej, w zeszłym roku zawarte zostały kontrakty z japońską NEC Corporation, brytyjską BT Group, argentyńską Telecom Argentina, duńską Tele Denmark. Tym samym, obsługując  wszystkie ważniejsze firmy telekomunikacyjne na świecie, komputery Amdocs zawierają dane dotyczące telekomunikacyjnych połączeń obywateli USA i Kanady oraz większości rozwiniętych krajów europejskich. Nie potrzeba wielkiej wyobraźni, by uzmysłowić sobie, jak potężną siłą dysponuje rząd Izraela, mając dostęp do informacji o niemal wszystkich telefonicznych połączeniach w rozwiniętych krajach świata. Amdocs specjalizuje się nie tylko w usługach dla firm telekomunikacyjnych. Współpracuje, a nawet w niektórych przypadkach (firma Nokia) całkowicie nadzoruje przepływ informacji wewnątrz korporacji. Stałymi partnerami Amdocs jest 27 największych firm, w tym IBM, Microsoft, Compaq, Sun, Oracle, Ericsson i HP.

Obecnie zainstalowanych jest na świecie 7300 systemów firmy Amdocs, a dane bądź są rejestrowane w komputerach tej firmy, bądź też jej pracownicy mają bezpośredni do nich dostęp.

Kto następny

Od dawna Amdocs miał również apetyt na najważniejsze instytucje rządowe i militarne w USA, które posiadają jednak niezależną sieć telefoniczną. W 1997 roku wybuchł skandal, gdy FBI wpadło na trop prowadzenia stałego podsłuchu 4 linii telefonicznych Białego Domu. W wyniku dochodzenia okazało się, że w firmie, która przeprowadzała przebudowę sieci telefonicznej Białego Domu, zatrudnieni byli pracownicy Amdocs.

Niestety, tylko kilka gazet ośmieliło się umieścić informacje na ten temat. Sprawę szybko zatuszowano, była bowiem zbyt „radioaktywna”. Obszar penetracji wywiadu izraelskiego poszerza się i zaczyna obejmować rejony coraz nam bliższe. W grudniu ubiegłego roku pojawiła się informacja o podpisaniu umowy pomiędzy Amdocs a czeską Czech Telecom. Nie należy wątpić, iż również polskie sieci telekomunikacyjne staną się obiektem zainteresowania firmy Amdocs.

Lech Maziakowski, Waszyngton

Tekst pochodzi ze strony internetowej: http://www.naszdziennik.pl/
Środa, 23 stycznia 2002 r. – nr 19 (1212)


 

ZOB. RÓWNIEŻ:

Opracowanie: WWW.BIBULA.COM na podstawie: materiałów redakcyjnych

Skip to content