Izrael wydalony z Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy

Władze Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy (International Federation of Journalists – IFJ) podjęły jednogłośnie decyzję o wydaleniu z organizacji oddziału izraelskiego, oficjalnie za odmowę płacenia przez Izrael pełnych składek członkowskich.

Prawdziwą przyczyną wydalenia Izraela jest jednak długotrwały konflikt pomiędzy Federacją i dziennikarzami z niemal wszystkich krajów świata, a środowiskiem dziennikarskim w Izraelu.  Trzy lata temu, w lipcu 2006 roku izraelscy dziennikarze zrezygnowali z członkostwa w Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy na znak protestu przeciwko decyzji Sekretarza Generalnego IFJ, który odmówił wycofania potępiającego oświadczenia wydanego przez IFJ po zbombardowaniu przez izraelskie wojsko libańskiej stacji telewizyjnej Al-Manar w Bejrucie.

Sekretarz Generalny IFJ Aiden White zaproponował stronie izraelskiej rozmowy, na które chciał przylecieć do Izraela, lecz izraelski dziennikarz i członek IFJ Yaron Anosh – jeden z sześciu izraelskich dziennikarzy, którzy zrezygnowali z członkostwa w Federacji – powiedział, że tak długo jak oświadczenie IFJ będzie utrzymane w mocy, Aiden White będzie traktowany w Izraelu jako persona non grata.

Oświadczenie Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy określiło atak sił izraelskich jako „jawny przykład stosowanej przez Izrael przemocy celem zlikwidowania mediów, które nie zgadzają się z polityką Izraela.”

Oprócz Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy również i lokalne organizacje dziennikarzy w różnych krajach, na znak protestu przeciwko barbarzyńskim działaniom armii izraelskiej wzywają do bojkotu wyrobów wyprodukowanych w Izraelu.

W 2007 roku największy brytyjski związek zawodowy dziennikarzy The National Union of Journalists skrytykował Izrael za działania militarne i zagłosował za bojkotem produktów wytworzonych w Izraelu. Delegaci związkowi wezwali do przeprowadzania „bojkotu wyrobów izraelskich w podobny sposób, w jaki odbywały się bojkoty przeciwko apartheidowi Południowej Afryki”. Związek zawodowy dziennikarzy brytyjskich The National Union of Journalists, zrzesza 40 tysięcy członków, których na corocznym zgromadzeniu reprezentowało 150 delegatów z ponad 60 oddziałów.

Decyzja dziennikarzy brytyjskich jest kolejną reakcją społeczności Wielkiej Brytanii na brutalne i bezprawne działania militarne Izraela, zagrażające stabilizacji na Bliskim Wschodzie i będące zarzewiem niepokoju na świecie. Poprzednio Izrael został skrytykowany przez reprezentatywną część środowiska akademickiego oraz przez brytyjski Związek Nauczycieli.

Strona izraelska określa decyzję Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy o wydaleniu Izraela jako „stronniczą” i tłumaczy, że prasa w Izraelu cieszy się pełną swobodą wyrażania opinii. Jako chlubny przykład podano „nieskrępowane relacjonowanie wojny w Libanie” [w lipcu 2006 roku]. Pomimo tej retoryki, w praktyce Izrael ucieka się w wszelkich środków i szantażu celem zlikwidowania mediów, które nie zgadzają się z polityką Izraela.

KOMENTARZ BIBUŁY: W związku z tą niezwykle ważną decyzją Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy, po raz kolejny zwracamy się do odpowiednich władz polskich o niezwłoczne rozważenie natychmiastowego cofnięcia akredytacji w Polsce wszystkim dziennikarzom izraelskim zrzeszonym uprzednio w International Federation of Journalists. Dziennikarze ci, jawnie niezgadzający się z zasadą obiektywizmu przekazywanych informacji, będącej naczelną zasadą dziennikarstwa, stają się osobami mogącymi szkodzić sprawie polskiej przesyłając w świat informacje niezgodne z prawdą.


ZOB. RÓWNIEŻ:

oraz

Opracowanie: WWW.BIBULA.COM na podstawie: IsraelNN | http://www.israelnationalnews.com/News/News.aspx/132316

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content