Po dwóch latach więzienia, Ukraina wydała Izraelowi żydowskiego chirurga oskarżonego o udział w handlu organami ludzkimi

Aktualizacja: 2009-10-20 1:41 pm

Po dokonaniu ekstradycji z Ukrainy, żydowski chirurg, profesor Michael Zis wylądował 20 października br. w Izraelu, gdzie został aresztowany, przesłuchany przez policję i wypuszczony przez sąd na wolność za kaucją 30 tysięcy dolarów.

Prof. Zis został zatrzymany na Ukrainie, gdzie spędził w areszcie 18 miesięcy, pod zarzutem w udziału w międzynarodowym gangu trudniącym się handlem organami ludzkimi. Oskarżony nie przyznaje się to winy, lecz zgromadzone dowody, w tym nagrane rozmowy telefoniczne, świadczą niezbicie o udziale profesora w nielegalnym procederze.

Sprawa wyszła na jaw w 2007 roku, gdy służby izraelskie aresztowały dwóch obywateli Izraela pod zarzutem wyłudzania od ludzi, najczęściej pochodzących z biedniejszych warstw społecznych, zgody na sprzedaż swoich nerek. Takim przekonanym osobom organizowano przelot na Ukrainę, gdzie prof. Zis przeprowadzał operację pobierania narządów. Za opercję dwóch osób, którym płacono po ok. 1500 dolarów, prof. pobrał 125 tysięcy dolarów. Pomimo niezbitych dowodów, władze Ukrainy początkowo zamierzały postawić zarzut handlu organami ludzkimi, lecz w końcu złagodzono oskarżenia do “wykroczenia prawa o przeszczepach”, i odesłano do Izraela.

W sierpniu br. szwedzki dziennik opublikował artykuł wskazujący na prowadzenie przez międzynarodową siatkę przestępczą, składającą się głównie z Żydów, w tym poważanych rabinów, zorganizowanych, wieloletnich akcji polegających na nielegalnym handlu organami ludzkimi, a nawet porywania Palestyńczyków, którym pobierano organy wewnętrzne. Artykuł wywołał międzynarodowe reperkusje i zaostrzenie stosunków pomiędzy Izraelem a Szwecją, jednak władze Szwecji nie ugięły się pod zmontowanym naciskiem oskarżającym nawet o “wspieranie antysemityzmu”, i nie odcięły się od publikacji.

Przed publikacją szwedzką, w Stanach Zjednoczonych dokonano serii aresztowań osób podejrzanych o handel organami ludzkimi. Wśród zatrzymanych jest wielu rabinów oraz Levy Isaak Rosenbaum, który miał przyznać, że “Wszyscy dawcy pochodzili z Izraela”.

Profesor Nancy Scheper-Hughes z Uniwersytetu w Berkley, założycielka organizacji Organs Watch śledzącej nielegalne pozyskiwanie organów ludzkich powiedziała, iż “Rosenbaum należał do ogromnej, zorganizowanej siatki przestępczej trudniącej się handlem organami ludzkimi, z główną siedzibą w Izraelu, odpowiedzialnej za tysiące transakcji kupna-sprzedaży nerek, rocznie. […] Rosenbaum to była właśnie ta osoba, której poszukiwałam przez ponad dziesięć lat. To ja podałam jego nazwisko do FBI.”

ZOB. RÓWNIEŻ:

Opracowanie: Bibula Information Service (B.I.S.) - www.bibula.com - na podstawie YNet News
Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=14986 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]