Szwedzki MSZ dystansuje się od wypowiedzi swojej ambasady w Izraelu – Czy “pomówienia” o makabryczny proceder armii izraelskiej i siatki rabinów, okazują się być jednak prawdziwe?

Aktualizacja: 2009-08-21 9:43 am

Szwedzkie Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie poparło stwierdzenia swojej ambasady w Izraelu, które nazwało artykuł opublikowany w szwedzkim dzienniku Aftonbladet mianem “odrażającego”.

Szwedzkie pismo opublikowało reportaż o prowadzonym przez wiele lat procederze porywania przez izraelską armię młodych Palestyńczyków, których następnie zabijano pobierając od nich organa wewnętrzne. Reportaż ten wywołał falę oburzenia najwyższych czynników Izraela domagających się wycofania tych, jak określano “pomówień”.

Proceder porywania Palestyńczyków ma mieć związek z niedawną serią zatrzymań dokonaną w Stanach Zjednoczonych osób podejrzanych o handel organami ludzkimi. Wśród zatrzymanych jest wielu rabinów oraz Levy Isaak Rosenbaum, który miał przyznać, że “Wszyscy dawcy pochodzili z Izraela”.

Profesor Nancy Scheper-Hughes z Uniwersytetu w Berkley, założycielka organizacji Organs Watch śledzącej nielegalne pozyskiwanie organów ludzkich powiedziała, iż “Rosenbaum należał do ogromnej, zorganizowanej siatki przestępczej trudniącej się handlem organami ludzkimi, z główną siedzibą w Izraelu, odpowiedzialnej za tysiące transakcji kupna-sprzedaży nerek, rocznie. […] Rosenbaum to była właśnie ta osoba, której poszukiwałam przez ponad dziesięć lat. To ja podałam jego nazwisko do FBI.”

Ambasada szwedzka w Tel Awiwie początkowo zareagowała negatywnie na artykuł w prasie, jednak Ministerstwo Spraw Zagranicznych Szwecji nie poparło tego stanowiska tłumacząc się, iż “Ambasada odpowiedziała zgodnie z oceną izraelskiej opinii publicznej, jednak rząd szwedzki jest przywiązany do wolności prasy”. Użycie dyplomatycznego języka przez MSZ oraz zdystansowanie się od krytycznej oceny dokonanej przez swoją własną placówkę dyplomatyczną wskazuje, iż artykuł mający być rzekomym “pomówieniem”, może w rzeczywistości relacjonować stan faktyczny.

ZOB. RÓWNIEŻ:

Opracowanie: Bibula Information Service (B.I.S.) - www.bibula.com - na podstawie JTA
Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=13085 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]