Aktualizacja strony została wstrzymana

Szwedzka prasa: Izraelska armia porywała Palestyńczyków celem pobierania organów wewnętrznych. Ostry protest Izraela przeciwko „pomówieniom”

Jeden z największych dzienników szwedzkich Aftonbladet opublikował 17 sierpnia br. wstrząsający reportaż o prowadzonym od wielu lat procederze uprowadzania przez izraelską armię młodych Palestyńczyków celem pozyskiwania od nich organów wewnętrznych.

Donald Boström, autor artykułu opisuje i podaje przykłady procederu uprowadzania Palestyńczyków i wycinania im narządów. Proceder ten ma być powiązany z niedawno wykrytą w Stanach Zjednoczonych wielką siatką przestępców, w tym prominentnych rabinów, którzy podejrzani są o nielegalny handel ludzkimi organami.

Artykuł w szwedzkiej prasie wywołał lawinę protestów środowiska żydowskiego. Zabrał głos m.in. Abraham Foxman z Ligii Przeciwko Zniesławieniu Anti Defamation League), który nazwał artykuł „Szokującym przypadkiem nieodpowiedzialnego dziennikarstwa, w którym zarzuty są rażąco sfabrykowane w jednym jedynym celu – zdemonizowania państwa Izrael”. Foxman pisze, że „Jeśli pan Boström przeczytałby swoją opowieść, zastanowiłby się zanim napisałby tak ochydne, pełne nienawiści słowa, które staną się atrakcją dla bigotów i antysemitów, lecz nie dziennikarzy.”

Ambasada izraelska w Szwecji wystosowała do szwedzkiego rządu oraz do pisma Aftonbladet oficjalny protest z żądaniem natychmiastowego wycofania się z tych pomówień.

 

Na zdjęciu: Levy Isaak Rosenbaum, aresztowany w Stanach Zjednoczonych przez FBI pod zarzutami nielegalnego handlu organami ludzkimi. Jak stwierdzają raporty, miał on powiedzieć, iż „Wszyscy dawcy pochodzili z Izraela”.

Profesor Nancy Scheper-Hughes z Uniwersytetu w Berkley, założycielka organizacji Organs Watch śledzącej nielegalne pozyskiwanie organów ludzkich powiedziała, iż „Rosenbaum należał do ogromnej zorganizowanej siatki przestępczej trudniącej się handlem organami ludzkimi, z główną siedzibą w Izraelu, odpowiedzialnej za tysiące transakcji kupna-sprzedaży nerek, rocznie. […] Rosenbaum to była właśnie ta osoba, której poszukiwałam przez ponad dziesięć lat. To ja podałam jego nazwisko do FBI.”

 

Ciało Palestyńczyka mającego być ofiarą procederu pozyskiwania organów

Opracowanie: WWW.BIBULA.COM na podstawie: Aftonbladet | http://www.aftonbladet.se/kultur/article5652583.ab | Haaretz | http://www.haaretz.com/hasen/spages/1108384.html | ADL | http://www.adl.org/PresRele/IslME_62/5586_62.htm |

Skip to content