Aktualizacja strony została wstrzymana

Węgierska policja zatrzymała przedstawicieli Gwardii Narodowej

Węgierska policja zatrzymała przedstawicieli Gwardii Narodowej – zdelegalizowanej, paramilitarnej organizacji. Akcja miała miejsce podczas zjazdu Gwardii, na którym kilkuset nowych członków miało zasilić szeregi tej organizacji.

Nielegalne spotkanie gwardzistów odbywało się w miasteczku Szentendre pod Budapesztem. Funkcjonariusze wcześniej zablokowali tę miejscowość. Następnie ponad 500 policjantów wtargnęło na prywatną posesję i otoczyło tysiąc aktywistów tej paramilitarnej organizacji.

Do starć z policją nie doszlo. Zaskoczeni uczestnicy spotkania nie stawiali oporu. Zatrzymano kilka osób z kierownictwa Gwardii. Początkowo gwardziści awizowali spotkanie w Budapeszcie na Placu Bohaterów, ale potem zmienili plan, licząc na to, że policja nie wtargnie na prywatną posesję.

Węgierska Gwardia Narodowa została założona w 2006 roku przez skrajnie prawicową partię Jobbik. Licząca 2500 członków organizacja została oficjalnie zdelegalizowana przez węgierski sąd. Gwardziści nie przyjęli jednak werdyktu do wiadomości. Nadal paradują po kraju w czarnych mundurach z pasiastymi emblematami Arpadów, które nosili węgierscy faszyści.

Gwardziści opowiadają się za ochroną węgierskich mniejszości narodowych poza granicami kraju. Domagają się też rewizji granic – anulowania traktatu z Trianon, który odebrał  Węgrom po I wojnie światowej większość terytoriów. Zdaniem organizacji „Węgry miały zawsze konflikty z takimi krajami jak Serbia, Słowacja i Rumunia”. Na ich ataki narażona jest też mniejszość romska.

ZOB. RÓWNIEŻ:


Za: PR | http://www.polskieradio.pl/iar/wiadomosci/?id=110583

Skip to content