Węgierska policja zatrzymała przedstawicieli Gwardii Narodowej

Aktualizacja: 2009-08-22 9:39 pm

Węgierska policja zatrzymała przedstawicieli Gwardii Narodowej – zdelegalizowanej, paramilitarnej organizacji. Akcja miała miejsce podczas zjazdu Gwardii, na którym kilkuset nowych członków miało zasilić szeregi tej organizacji.

Nielegalne spotkanie gwardzistów odbywało się w miasteczku Szentendre pod Budapesztem. Funkcjonariusze wcześniej zablokowali tę miejscowość. Następnie ponad 500 policjantów wtargnęło na prywatną posesję i otoczyło tysiąc aktywistów tej paramilitarnej organizacji.

Do starć z policją nie doszlo. Zaskoczeni uczestnicy spotkania nie stawiali oporu. Zatrzymano kilka osób z kierownictwa Gwardii. Początkowo gwardziści awizowali spotkanie w Budapeszcie na Placu Bohaterów, ale potem zmienili plan, licząc na to, że policja nie wtargnie na prywatną posesję.

Węgierska Gwardia Narodowa została założona w 2006 roku przez skrajnie prawicową partię Jobbik. Licząca 2500 członków organizacja została oficjalnie zdelegalizowana przez węgierski sąd. Gwardziści nie przyjęli jednak werdyktu do wiadomości. Nadal paradują po kraju w czarnych mundurach z pasiastymi emblematami Arpadów, które nosili węgierscy faszyści.

Gwardziści opowiadają się za ochroną węgierskich mniejszości narodowych poza granicami kraju. Domagają się też rewizji granic – anulowania traktatu z Trianon, który odebrał  Węgrom po I wojnie światowej większość terytoriów. Zdaniem organizacji “Węgry miały zawsze konflikty z takimi krajami jak Serbia, Słowacja i Rumunia”. Na ich ataki narażona jest też mniejszość romska.

ZOB. RÓWNIEŻ:


Za: PR
Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=13149 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]